ΑΕΚ-Ρέτζιο Εμίλια 68-59: Παπαδάκης και Κόνιαρης οδήγησαν την Ένωση στη μεγάλη ανατροπή

Η ΑΕΚ νίκησε εντός έδρας την Ρέτζιο Εμίλια με 68-59, με τις δύο ομάδες μαζί με την Καρσίγιακα να έχουν ρεκόρ 2-3. Η Βόννη με την νίκη της επί της τουρκικής ομάδας με 89-80, ανέβηκε στο 4-1, κάτι που σημαίνει ότι εξασφάλισε την απευθείας πρόκριση στην φάση των 16. Οι τρεις άλλες ομάδες θα παλέψουν στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων του BCL, για δύο θέσεις στα play-in tournament.

Ο αγώνας δεν ξεκίνησε με το καλύτερο τρόπο, αφού τα επεισόδια που έγιναν, έφεραν αναστάτωση και χαμό στις εξέδρες του γηπέδου των Άνω Λιοσίων πριν τον αγώνα. Η Ρέτζιο Εμίλια είχε το πάνω χέρι στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-13). Η ιταλική ομάδα ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και συνέχισε να έχει τον πρώτο λόγο, για αυτό προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-29).

Οι κιτρινόμαυροι βρήκαν άμεσες απαντήσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 18-11, μείωσαν την απόσταση τους, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (50-47). Η ΑΕΚ πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 21-9, κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να νικήσει εντός έδρας την Ρέτζιο Εμίλια με 68-59.

Από την ΑΕΚ διακρίθηκαν οι Μίτσελ και Γουίλιαμς με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Ρέτζιο Εμίλια ξεχώρισε ο Χόπκινς με 13 πόντους, με τους Άνιμ και Τσιντσιαρίνι να σκοράρουν από έντεκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 13-20, 29-39, 47-50, 68-59

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάρκες, Λούκις, Ζαπόλσκι

On Fire: Ο Ακίλ Μίτσελ της ΑΕΚ με 16 πόντους, τρία ριμπάουντ και μία ασίστ σε 26:19 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Οι 13 πόντοι διαφοράς για την Ρέτζιο Εμίλια (36-23 στο 16' λεπτό)