Τενερίφη-Περιστέρι 86-60: Βαριά ήττα και...πρόωρος τελικός στο Ισραήλ

Το Περιστέρι δέχθηκε μια βαριά ήττα από την Τενερίφη εκτός έδρας με 86-60. Η ισπανική ομάδα ανέβηκε στο 4-1 και κλείδωσε την πρώτη θέση του ομίλου, που οδηγεί απευθείας στην φάση των 16 του BCL. Η ομάδα των δυτικών προαστίων έπεσε στο 2-3, ίδιο ρεκόρ με την Ρίτας και την Μπνέι Χερτζέλιγια.

Η Τενερίφη ήταν καταιγιστική στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με εννέα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-18). Η ισπανική ομάδα ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 19-11, προηγήθηκε με 17 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-29).

Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και είχαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 23 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου. Η Τενερίφη διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας το Περιστέρι με 86-60.

Η ομάδα των δυτικών προαστίων αν θέλει να προκριθεί στην επόμενη φάση, θα πρέπει να νικήσει την Μπνέι Χερτζέλιγια στο Ισραήλ εκτός έδρας, την Τετάρτη (21/12, 21:00).

Από την Τενερίφη διακρίθηκαν οι Γκουέρα και Χουέρτας με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από το Περιστέρι ξεχώρισαν οι Τζούιστον και Φρανσίσκο με δώδεκα και δέκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 27-18, 46-29, 65-42, 86-60

On Fire: Ο Γκουέρα της Τενερίφης με 15 πόντους, πέντε ριμπάουντ και μία ασίστ σε 17 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 83-52 (οι 31 πόντοι διαφοράς για την Τενερίφη το 36' λεπτό).