Ντιζόν – ΠΑΟΚ 69-74: Δικέφαλη… πτήση στα play in του BCL

Επικός ΠΑΟΚ, γύρισε από το -16 στο τρίτο δεκάλεπτο απέναντι στην Ντιζόν και με την νίκη του με 74-69 «σφράγισε»  την τρίτη θέση του ομίλου και την πρόκριση στα Play In του Basketball Champions League. Και αυτό γιατί ο δικέφαλος υπερτερεί στην ισοβαθμία της Σάσαρι, που την ίδια ώρα περνούσε νικηφόρα από την Ισπανία, απέναντι στην Μάλαγα.

Το κίνητρο της νίκης – πρόκρισης στην επόμενη φάση του BCL έδωσε.. .φτερά στους παίκτες του ΠΑΟΚ, όπως φάνηκε στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης επί γαλλικού εδάφους, με τον δικέφαλο να μετατρέπει το 12-7 σε 14-18, στο φινάλε του δεκαλέπτου. Τα πάντα, όμως, άλλαξαν στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Ντιζόν να ξεκινά με ένα επιμέρους 19-5, που έφερε τους Γάλλους στο +9 (32-23). Το καλάθι του Μπρέμπλι για το 34-24, έφερε την Ντιζόν για πρώτη φορά στο +10, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 40-28.

Το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου έφερε τους γηπεδούχους στο +16 (44-28), με τον ΠΑΟΚ, όμως, να βγάζει αντίδραση και με ένα 10-0… ροκάνισε την διαφορά στους έξι πόντους (44-38). Οι Γάλλοι, όμως, πλήρωσαν με το ίδιο… νόμισμα τους παίκτες του ΠΑΟΚ, καθώς ένα δικό τους 10-0 έστειλε και πάλι την διαφορά στους 16 πόντους (54-38), όμως οι φιλοξενούμενοι δεν παράτησαν το ματς. Μαργαρίτης, Χαντς και Ράιλι έτρεξαν ένα 8-0 για το 54-46 του 30’,  ενώ Ράιλι και Χαντς, με 4/4 βολές στην έναρξη της τελευταίας περιόδου, μείωσαν ακόμα περισσότερο, στους 4 πόντους (54-50). Ο Χρόβατ έγραψε το 56-50, όμως Φράνκε και Ράιλι με ένα 9-0, έβαλαν τον ΠΑΟΚ στην θέση του οδηγού (56-59 στο 35’). Με δεδομένο πως και το παιχνίδι της Μάλαγα με την Σάσαρι κρεμόταν από μία… κλωστή, ο ΠΑΟΚ, έπαιζε στην Γαλλία για την νίκη και την επιβίωση του στην διοργάνωση. Το τρίποντο του Φράνκε για το 58-63, έδωσε ένα πολύτιμο προβάδισμα πέντε πόντων στον ΠΑΟΚ στο 36’ (58-63).  Η Ντιζόν απάντησε με ένα 4-0, φέρνοντας το ματς στον πόντο (62-63), όμως εκεί δύο τρίποντα των Πόλεϊ και Χαντς, έγραψαν το 62-69 στο 38’. Μάλιστα, δύο βολές του ίδιου για το 67-74 στα 39’’, κλείδωσαν το «διπλό» του ΠΑΟΚ και παράλληλα την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Έτσι, το τελικό φέρνει τον ΠΑΟΚ στην 3η θέση του ομίλου, παρά την ισοβαθμία με την Σάσαρι (επικράτησε στην Ισπανία της Μάλαγα, όμως η ομάδα της Θεσσαλονίκης υπερτερεί) με τον δικέφαλο να αντιμετωπίζει στα Play In τον 2ο του ομίλου του Περιστερίου.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 40-28, 54-46, 69-74

On fire: Ράιλι και Χαντς βρέθηκαν σε σπουδαία μέρα, σημειώνοντας από 17 πόντους έκαστος.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +16 για την Ντιζόν (54-38) στο 26’.

Ξεχώρισαν: 16 πόντους σημείωσε ο Φράνκε, ενώ για την Ντιζόν, 23 πόντους σημείωσε ο Γουάρε και 12 ο Ρουσέλ.

Διαιτητές: Μαρκές, Γκουριόν, Τομάσοβιτς,