Ντιζόν-Περιστέρι 89-82: Ευρωπαϊκός αποκλεισμός για την ομάδα των δυτικών προαστίων

Το Περιστέρι δεν τα κατάφερε στην Γαλλία κόντρα στην Ντιζόν και ηττήθηκε με 89-82, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να κάνουν το 2-1 στην σειρά των play in του BCL και να πάρουν το εισιτήριο για την φάση των 16.

Δυναμικό ξεκίνημα για το Περιστέρι, το οποίο ήταν μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-16). Αν και η ομάδα των δυτικών προαστίων πήρε προβάδισμα με έντεκα πόντους στο 12' λεπτό (29-18), η Ντίζον έβγαλε αντίδραση και με ένα επί μέρους σκορ 23-14, προσπέρασε και προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (39-38).

Η γαλλική ομάδα πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 24-13, προηγήθηκε με δώδεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-51). Το σκορ ήταν σε πολύ υψηλά επίπεδα στην τέταρτη περίοδο (31-26), με το Περιστέρι να πιέζει, αλλά η Ντιζόν βρήκε απαντήσεις και ήταν πιο αποτελεσματική, για αυτό και νίκησε εντός έδρας με 89-82.

Από την Ντιζόν διακρίθηκαν οι ΜακΝτάφι και Γουέρ με 20 πόντους έκαστος. Από το Περιστέρι ξεχώρισαν οι Κασελάκης και Φρανσίσκο με 22 και 19 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 16-24, 39-38, 63-51, 89-82

Διαιτητές:  Ματσόνι - Κοζλόφσκις - Χορόζοβ

On Fire: Ο Κασελάκης του Περιστερίου με 22 πόντους, τρία ριμπάουντ και τρεις ασίστ σε 35:30 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 61-43 (οι 18 πόντοι διαφοράς για την Ντιζόν στο 16' λεπτό)