Ελλάδα-Πολωνία 101-78: Έριξε κατοστάρα η γαλανόλευκη με κορυφαίους Γιάννη και Ντόρσεϊ

Η Εθνική Ελλάδας νίκησε την Εθνική Πολωνίας με 101-78 σε φιλική αναμέτρηση στην πρώτη ημέρα του τουρνουά Ακρόπολις. Εντυπωσιακή εμφάνιση για τον Γιάννη Αντετοκούνμπο και για τον Τάιλερ Ντόρσεϊ.

Καταιγιστική η Εθνική Ελλάδας στην αρχή του αγώνα, παίζοντας πιο αποτελεσματικά και κατάφερε να είναι μπροστά με 17 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-10). Η Εθνική Πολωνίας έβγαλε αντίδραση και έφερε τα πάνω-κάτω στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, αφού έκανε ένα επί μέρους σκορ 25-5 και πήρε προβάδισμα με τρεις πόντους στο 15' λεπτό (35-32). Η γαλανόλευκη ανέβασε ρυθμό και βρήκε απαντήσεις, κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 18-2, για αυτό και προηγήθηκε με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (50-37).

Η επίσημη αγαπημένη διατήρησε την διαφορά της σε διψήφιο αριθμό πόντων στην τρίτη περίοδο και προηγήθηκε με δέκα πόντους στο 30' λεπτό (69-59). Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και δημιούργησε μια διαφορά ασφαλείας, κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 32-19. Η Εθνική Ελλάδας νίκησε την Εθνική Πολωνίας με στην πρώτη ημέρα του τουρνουά Ακρόπολις.

Από την Εθνική Ελλάδας διακρίθηκαν οι Γιάννης Αντετοκούνμπο και Τάιλερ Ντόρσεϊ με 24 και 19 πόντους αντίστοιχα. Από την Εθνική Πολωνίας ξεχώρισαν οι Πονίτκα και Σοκολόφσκι με 15 και 13 πόντους.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Τσαρούχα, Τοολάκος (Ηπιώτης)

Δεκάλεπτα: 27-10, 50-37, 69-59, 101-78