Βέλγιο – Γεωργία 79-76: «Μαχαιριά» του Ταμπού στο φινάλε της παράτασης

Παιχνίδι για γερά νεύρα είχαμε ανάμεσα στο Βέλγιο και την Γεωργία, με τους Βέλγους να επικρατούν με 79-76 στην παράταση, μετά από τρίποντο του Ταμπού, 3’’ πριν το τέλος. Αποχώρησε με τραυματισμό στον αστράγαλο ο Μπιτάτζε.

Συγκλονιστική εξέλιξη είχε η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης, με το Βέλγιο να έχει τον έλεγχο του αγώνα για 30 λεπτά, την Γεωργία, όμως, να επιστρέφει στο τελευταίο δεκάλεπτο, αγγίζοντας την νίκη, όντας μπροστά με 69-67 στο 38’. Ομπασοχάν και Μπακό έβαλαν και πάλι το Βέλγιο μπροστά με 70-69 στο 39’, ο Μπουργιανάντζε με ½ βολές ισοφάρισε σε 70-70 στα 55’’, ο Λεκόμ αστόχησε σε δύο βολές για το Βέλγιο στα 38’’, όπως και ο Τζινχαράτζε σε τρίποντο για την Γεωργία στα 19’’. Το Βέλγιο είχε μία τελευταία ευκαιρία για να πάρει την νίκη με τον Ομπασοχάν στο φινάλε, όμως είδε τον Μαμουκελασβίλι να του κόβει το σουτ, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση. Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης, με τους Βέλγους τελικά να φτάνουν στην νίκη με 79-76, χάρη σε τρίποντο του Ταμπού, 3’’ πριν το φινάλε.

Μουεμά και Ταμπού, με 14 πόντους έκαστος, ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Βελγίου, με τον Μπακό να προσθέτει 11 πόντους, ενώ για την Γεωργία, ο Μαμουκελασβίλι είχε 18 πόντους και 13 ριμπάουντ, με τον ΜακΦάντεν να προσθέτει 17 πόντους και τον Μπιτάτζε 14, να αποχωρεί, όμως, με τραυματισμό στον αστράγαλο, λίγο πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 38-32, 58-51, 70-70 (κ.δ), 79-76 (παρ)

ΒΕΛΓΙΟ (Γκέργια): Λεκόμτ 10 (5 ασίστ), Μουέμα 14 (4), Ταμπού 14 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ζιλέ 6 (3), Ντε Ζέου 8 (2), Τούμπα 1, Βάντουιν 6 (1), Λίμπερτ, Μπακό 11 (6 ριμπάουντ), Ομπασοχάν 9 (3/11 σουτ)

ΓΕΩΡΓΙΑ (Ζούρος): Αντρονικασβίλι 5, Μαμουκελασβίλι 18 (2 τρίποντα, 13 ριμπάουντ), Τζιντσαράντζε 4, Μπουρτζανάτζε 6, Τσιντσάντζε 3 (1), Σερμαντίνι 4, Σανάτζε 5 (1/6 τρίποντα), ΜακΦάντεν 17 (4/10 τρίποντα), Μπεκάουρι, Μπιτάτζε 14 (9 ριμπάουντ)