Πολωνία – Γαλλία 54-95: Με άμυνα – μέγγενη στον τελικό οι «τρικολόρ»

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η Γαλλία τον πρώτο ημιτελικό του Eurobasket, απέναντι στην Πολωνία. Με όπλο την εκπληκτική τους άμυνα (μόλις 18 πόντους παθητικό στο πρώτο μέρος), οι τρικολόρ διέλυσαν τους Πολωνούς με 95-54 και την Κυριακή (18/9, 21:30) θα διεκδικήσουν τον θρόνο του πρωταθλητή Ευρώπης.

Οι άμυνες είχαν τον κυρίαρχο λόγο στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να… εξουδετερώνουν η μία την άλλη, όπως δείχνει το 9-15 της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Γάλλοι άρχισαν να… ξεμπουκώνουν, σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους, που συνέχισαν να βλέπουν το καλάθι σαν την… μύτη της βελόνας. Έτσι το 18-34 του ημιχρόνου, έδωσε ξεκάθαρο προβάδισμα νίκη στους «τρικολόρ», με την Πολωνία να ισοφαρίζει το δεύτερο χειρότερο επιθετικό της ρεκόρ, από το 1960 και μετά.

Αντίστοιχη ήταν η εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι Πολωνοί άρχισαν να βρίσκουν και αυτοί το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, όμως πλέον οι Γάλλοι κυριαρχούσαν, με τους Γιαμπουσέλε και Φουρνιέ, να κάνουν πάρτι και τους «τρικολόρ» να μπαίνουν στο τελευταίο δεκάλεπτο με προβάδισμα 28 πόντων (36-64). Φυσικά, το παιχνίδι δεν θα μπορούσε να γυρίσει, καθώς και τα χρονικά περιθώρια ήταν μικρά, αλλά και η διαφορά τεράστια (36-73 στο 33’). Έτσι, η Γαλλία, με την νίκη της με 95-54, πήρε ευκολότερα από όσο υπολόγιζε, το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό, με την Πολωνία να έχει μία δεύτερη ευκαιρία για μετάλλιο, αγωνιζόμενη στον μικρό τελικό του Eurobasket.

22 πόντους σημείωσε ο Γιαμπουσέλε, με τους Οκόμπο και Φουρνιέ να έχουν από 10, ενώ ο Μουστάφα Φαλ, σε κάτι παραπάνω από 19’ συμμετοχής, είχε 6 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Για τους απογοητευτικούς Πολωνούς, Μίχαλακ και Σλότερ είχαν από 9 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 9-15, 18-34, 36-64, 54-95

ΠΟΛΩΝΙΑ (Μίλιτσιτς): Μπαλτσερόφσκι 5 (2/8 σουτ), Τσελ 3 (1), Ντζιέβα 5 (0/4 σουτ, 4/6 βολές), Γκάρμπατζ 5 (1), Κολέντα, Μιχάλακ 9 (2), Ολέινιτσακ 2, Πονίτκα 7 (3/10 σουτ, 1/2 βολές, 2 ασίστ, 4 λάθη), Σενκ 2, Σλότερ 9 (3/7 τρίποντα), Σοκολόφσκι 2, Ζισκόφσκι 5 (1).

ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Αλμπισί 3 (1), Φαλ 6 (3/4 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Φουρνιέ 10 (2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκομπέρ 6 (6 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Ερτέλ 7 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Λουαού - Καμπαρό 4 (1), Μαλεντόν 3 (1), Εμπαγιέ 8 (2), Οκομπό 10 (3/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Πουαριέ 8 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τάρπεϊ 8 (4 ριμπάουντ), Γιαμπουσελέ 22 (5/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 0/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα).

Τα ομαδικά στατιστικά της Πολωνίας: 8/26 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 11/15 βολές, 21 ριμπάουντ (15 αμυντικά + 6 επιθετικά), 14 ασίστ, 16 λάθη, 3 κλεψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά της Γαλλίας: 21/32 δίποντα, 15/26 τρίποντα, 8/12 βολές, 40 ριμπάουντ (31 αμυντικά + 9 επιθετικά), 32 ασίστ, 16 λάθη, 8 κλεψίματα, 6 μπλοκ.