ΗΠΑ-Νότιο Σουδάν 101-100: Η Team USA τη νίκη, οι Σουδανοί τις εντυπώσεις (pic)

Σε ένα άκρως εντυπωσιακό και θεαματικό παιχνίδι, η "Dream Team" των Ηνωμένων Πολιτειών δυσκολεύτηκε πάρα πολύ ώστε να υποτάξει το πολύ μαχητικ΄ό Νότιο Σουδάν με δίποντο του Λεμπρόν Τζέιμς στα τελευταία δευτερόλεπτα για το 101-100.

H Team USA τα χρειάστηκε απέναντι στο Νότιο Σουδάν, φτάνοντας μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα ώστε να πάρει την νίκη με 101-100 σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι.

Στον αγώνα οι Σουδανοί μπήκαν πολύ δυνατά, με σκληρή άμυνα και γρήγορες επιθέσεις, πιάνοντας σχεδόν απροετοίμαστη την ομάδα του Στιβ Κερ. Μάλιστα, οι αφρικανοί έφτασαν να προηγούνται με 14 πόντους στο ημίχρονο (44-58), ωστόσο με μπάσκετ που όντως θύμιζε Dream Team στην τρίτη περίοδο, οι Αμερικανοί προσπέρασαν με ένα σερί 16-0, κάνοντας το σκορ 81-76.

Στα τελευταία λεπτά οι παίκτες των ΗΠΑ προσπάθησαν να διαχειριστούν το προβάδισμά τους (99-92), όμως με μεγάλα σουτ των Σαγιόκ και Θορ, οι Σουδανοί πήραν το προβάδισμα (99-100). Βέβαια, στα τελευταία οκτώ δευτερόλεπτα μίλησε ο "Βασιλιάς", δίνοντας το τελικό προβάδισμα και τη νίκη στην Team USA με δυναμικό drive, γράφοντας το τελικό 101-100.