Γαλλία – Γερμανία 73-69: Στον τελικό και με σίγουρο μετάλλιο οι «μπλε» μετά από… θρίλερ

Στις λεπτομέρειες κρίθηκε ο πρώτος ημιτελικός του Ολυμπιακού τουρνουά. Η Γαλλία μετέτρεψε το -10 στο ξεκίνημα του αγώνα σε +13 στο 33’ (66-53), η Γερμανία είχε τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέψει στο ματς, φτάνοντας στο -2 στα 38’’ (70-68), όμως στο φινάλε, αυτοί που χαμογέλασαν ήταν οι «μπλε», που με την νίκη τους με 73-69, πήραν το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό, εξασφαλίζοντας, παράλληλα, μία θέση στο βάθρο και ένα Ολυμπιακό μετάλλιο.

Η Γερμανία μπήκε με το… πόδι στο γκάζι στον πρώτο ημιτελικό, όπως δείχνει το 2-12 μετά από 2 ½ λεπτά αγώνα. Ο Ομπστ με λέι απ πέτυχε το 9-18, με τους Γάλλους, όμως, να απαντούν με ένα 7-0… ροκανίζοντας την διαφορά στο καλάθι (16-18). Τίμαν, Μπόνγκα και Βάγκνερ… άνοιξαν και πάλι την διαφορά στο +7 για τα «πάντσερ», με το 18-25 να είναι το σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.  Σε αντίθεση με το πρώτο δεκάλεπτο, στο  δεύτερο η άμυνα των Γάλλων… μπλόκαρε τους Γερμανούς, με τον Γιαμπουσελέ να μειώνει και πάλι σε απόσταση βολής (27-30). Ο Ομπστ με τρίπόντο πέτυχε το 27-33, όμως η Γαλλία, με έξι αναπάντητους πόντους, έφερε το ματς στα ίσα (33-33), με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια, για την ανάπαυλα του ημιχρόνου και την Γερμανία να σκοράρει μόλις οκτώ πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Με τρίποντο του Μπατούμ για το 36-33 ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο του ημιτελικού, με την Γαλλία να περνά  για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ. Το γκολ – φάουλ του Τάις για το 45-42, διατήρησε τους γηπεδούχους σε θέση οδηγού,  ενώ το τρίποντο του Φουρνιέ έφερε για πρώτη φορά την Γαλλία στο +6, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 56-50.  Με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Ντιλικινά για το 58-50, ξεκίνησε το κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο του ημιτελικού. Το τρίποντο του Μπόνγκα για το 58-53, έδωσε… ανάσα στους Γερμανούς, όμως ο Γουεμπανιαμά απάντησε με το ίδιο νόμισμα για το 61-53, ενώ ο Λεσόρ, με εξαιρετική προσπάθεια, έφερε την Γαλλία για πρώτη φορά στο +10 (63-53). Ακόμα ένα τρίποντο, δια χειρός Ντιλικινά, φέρνει την Γαλλία ακόμα πιο κοντά στον τελικό (66-53), η Γερμανία προσπάθησε να… ροκανίσει την διαφορά, μειώνοντας στους επτά (67-60), με τρίποντο του Σρέντερ και εν συνεχεία σε 69-63 με τρίποντο του Ομπστ. Μπόνγκα, Σρέντερ και Ομπστ αστόχησαν σε κρίσιμα τρίποντα, με τον Σρέντερ να μειώνει σε 69-65 στο 39’. Ο Λεσόρ με 1/2 βολές πέτυχε το 70-65, με τον Φραντς Βάγκνερ να πετυχαίνει τρίποντο από τα οκτώ μέτρα για το 70-68 στα 38’’. Ο Μπατούμ αστόχησε σε σουτ από την γωνία, όμως ο Φραντς Βάγκνερ, στην προσπάθεια του για ριμπάουντ, βγήκε με την μπάλα εκτός στα 12’’. Ο Γουεμπανιαμά με 1/2 βολές πέτυχε το 71-68, ο  Σρέντερ και   αυτός με 1/2 βολές μείωσε σε 71-69, με τον Κορντινιέ με 2/2 βολές να… κλειδώνει την νίκη – πρόκριση της ομάδας του. Έτσι, το τελικό 73-69 στέλνει την Γαλλία στον μεγάλο τελικό του Ολυμπιακού τουρνουά και την Γερμανία στην διεκδίκηση του χάλκινου μεταλλίου.

Γιαμπουσελέ με 17 πόντους και Κορντινιέ με 16, ήταν οι κορυφαίοι από πλευράς Γαλλίας, ενώ για την Γερμανία, Σρέντερ και Φραντς Βάγκνερ είχαν 18 και 10 πόντους αντίστοιχα, όμως ήταν και οι μοιραίοι για την ομάδα τους, ο πρώτος με τις 1/2 βολές στο φινάλε και ο δεύτερος με το λάθος του στα 12'' για το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 33-33, 56-50, 73-69

ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Ντιλικινά 5 (1/1 τρίποντο), Μπατούμ 9 (1/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Αλμπισί, Γιαμπουσέλε 17 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κορντινιέ 16 (2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φουρνιέ 5 (1/6 τρίποντα), Ντε Κολό, Λεσόρ 10 (4 ριμπάουντ), Γκομπέρ, Γουεμπανιαμά 11 (1/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 μπλοκ, 3 λάθη), Στραζέλ

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Χέρμπερτ): Μπόνγκα 7 (2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντα Σίλβα, Λο, Γκίφαϊ, Γουάιλερ-Μπαμπ 5 (1/3 τρίποντα, 3 λάθη), Φόγκτμαν 6 (3 ριμπάουντ), Φ. Βάγκνερ 10 (2/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τάις 8 (11 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μ. Βάγκνερ 4, Σρούντερ 18 (3/11 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Τίμαν 3 (3 ριμπάουντ), Ομπστ 8 (2/4 τρίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Γαλλίας: 22/36 δίποντα, 6/27 τρίποντα, 11/15 βολές, 37 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 12 επιθετικά), 18 ασίστ, 19 φάουλ, 13 λάθη, 6 κλεψίματα, 5 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Γερμανίας: 15/28 δίποντα, 10/34 τρίποντα, 9/13 βολές, 37 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 13 επιθετικά), 21 ασίστ, 19 φάουλ, 15 λάθη, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ