Γαλλία-ΗΠΑ 66-67: Η Γουίλσον χάρισε το 8ο συνεχόμενο χρυσό

Οι ΗΠΑ νίκησαν στις λεπτομέρειες την Γαλλία με σκορ 67-66 και κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο -8ο συνεχόμενο- με την Γουίλσον να κάνει συγκλονιστική εμφάνιση πετυχαίνοντας 21 πόντους ,13 ριμπάουντ και 4 μπλοκ.

Η κυριαρχία της Αμερικής στο γυναικείο μπάσκετ κρατά με την ομάδα μπάσκετ να πανηγυρίζει ακόμα ένα χρυσό μετάλλιο νικώντας την Γαλλία 67-66.

Οι Γαλλίδες ενώ είχαν το προβάδισμα 10 πόντων (35-25,22:30) δεν μπόρεσαν να το κρατήσουν ,με τις Αμερικανίδες να γυρίζουν το παιχνίδι πριν καν ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο (43-45) και διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του παιχνιδιού (67-66).

Κορυφαία για τις νικήτριες ήταν η Γουίλσον με 21 πόντους και 13 ριμπάουντ και ακολούθησε η Κούπερ με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Από τις Γαλλίδες η Γουίλλιαμς είχε 19 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα:9-15, 25-25, 43-45, 66-67