Α2 Ανδρών: Έκανε το 3/3 ο Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank

Ο Ολυμπιακός Β’ Piraeus Bank παρά την αντεπίθεση του ΑΣ Καρδίτσας στην τελευταία περίοδο, διατήρησε το προβάδισμα και πήρε την νίκη με 95-89, κάνοντας το 3/3 στο πρωτάθλημα της Α2 στην φετινή σεζόν.

Αναλυτικά:

Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank- ΑΣ Καρδίτσας: 95-89

Οι γηπεδούχοι παρά την πίεση της Καρδίτσας, είχαν το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο (23-22). Με ένα επί μέρους 26-18 ο Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank ξέφυγε και ήταν μπροστά με εννιά πόντους στο ημίχρονο (49-40), ενώ ανέβασε την διαφορά στους 12 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (73-61). Με ένα επί μέρους 28-22, η Καρδίτσα πίεσε τον Ολυμπιακό Β' Piraeus Bank μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, αλλά οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα, παίρνοντας την νίκη με 95-89.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μελισσαράτος και Τσόχλας με 20 και 19 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον ΑΣ Καρδίτσας διακρίθηκε ο Καρράς με 20 πόντους, με τον Ματαλών να προσθέτει ακόμη 16 πόντους.

Διαιτητές: Κοντίλης-Ντάνος-Σκανδαλάκης (Παυλόπουλος)

Περίοδοι:  23-22, 49-40, 73-61, 95-89

Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank (Τσαλδάρης): Παπαδιονυσίου 13, Κουρτίδης 1, Μωραΐτης, Νικολαΐδης 4, Κολοβέρος 10 (2), Τσόχλας 19 (3), Σκουλίδας 11 (3), Κάδρας 3, Χρηστίδης 14 (1), Τσάμης, Μελισσαράτος 20.
Καρδίτσα (Κομποδιέτας): Αμβράζης, Γκρέκας 4, Ματαλών 16 (1), Κακλαμάνος 11 (3), Μακρής, Βαβάτσικος 17 (3), Καρράς 20, Καλλές 15, Παπαρέγκας, Τσούμας, Τσούκας 6 (2).

Κόροιβος Αμαλιάδας-Πανερυθραικός: 60-70

Αν και οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα με τέσσερις πόντους στην πρώτη περίοδο (13-9), ο Πανερυθραικός με ένα επί μέρους, πέρασε μπροστά στο σκορ με οχτώ πόντους στο ημίχρονο (36-28). Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα στο δεύτερο ημίχρονο και πήραν το "διπλό" μέσα στο γήπεδο της Ηλίδας νικώντας τον Κόροιβο με 70-60.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Τζόλος με 16 πόντους, ενώ από τους νικητές, οι Φιλιππάκος και Αθανασούλας είχαν από 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Αναστόπουλος Α.-Ρίζος-Νάστος (Θεοδοσόπουλος)

Περίοδοι: 9-13, 28-36, 46-52, 60-70

Κόροιβος (Δελέγκος): Σταυρακούκας, Κουρέπης 11 (1), Αγγελάκος 6 (2), Μαραγκάκης 2, Γκάτζιος 2, Παπαδιονυσίου 11 (2), Κάππος 12 (2), Μιχαλούτσος, Μπεκρής, Τζόλος 16 (3).
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Παππάς 4, Κοντούδης 6 (1), Καλλιανιώτης 5 (1), Ντουζίδης 8 (2), Βουγιούκας 8, Σκάνδαλος 2, Γιαουρτόγλου 4, Καμπουρίδης 4, Στάθης 2, Αθανασούλας 13, Φιλιππάκος 14.

Οίαξ Ναυπλίου-Καβάλα: 80-64

Ο Οίακας Ναυπλίου βρέθηκε μπροστά με δέκα πόντους στο ημίχρονο (41-31), ενώ ανέβασε την διαφορά στο +20 στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-45). Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Οίακα Ναυπλίου να επικρατεί της Καβάλας με 80-64.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κουμπούρας και Σιμιτζής με 18 και 17 πόντους, ενώ από την Καβάλα ξεχώρισαν οι Χείλαρης και Μάρουσιτς με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Ζακεστίδης-Γιακείμη-Γεράνιος (Μαυρατζάς)

Περίοδοι: 19-13, 41-31, 65-45, 80-64

Οίαξ (Κουλουριώτης): Σιμιτζής 17 (2), Χαϊδάς 1, Κουμπούρας 20 (3), Πελεκάνος 11 (3), Παπαφλωράτος 3 (1), Ευστρατίου, Βύρλας 9, Καλλινικίδης 3, Σκορδάς 14, Χάχαλος 2, Χρονόπουλος, Τουρλής.
Καβάλα (Πενταζίδης): Ζαραϊδώνης, Σαββίδης, Αμπατζάς 7 (1), Βακουφτσής 7, Καρκατσέλης, Πρασίνης, Μάρουσιτς 15 (2), Χείλαρης 17 (1), Πάτρας 6, Καρακεχαγιάς 12 (2), Κασιούμης.

ΓΣ Ελευθερούπολη- Δάφνη Δαφνίου: 79-67

Παρά το προβάδισμα της Δάφνης Δαφνίου στην πρώτη περίοδο (20-18), η Ελευθερούπολη είχε το προβάδισμα στο ημίχρονο (42-35). Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο +20 στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-49) και νίκησαν την Δάφνη Δαφνίου με 79-67.

Από τους νικητές ο Χάλαλης πέτυχε 18 πόντους, με τον Τσιλούλη να προσθέτει ακόμη 15 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους διακρίθηκε ο Μαλέλης με 17 πόντους.

Διαιτητές: Πουρσανίδης-Ελευθεριάδης Π.-Δέλας (Μπρίγκος)

Περίοδοι: 18-20, 42-35, 69-49, 79-67

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Τσιλούλης 15 (1), Τσουμάνης 14, Χρυσόπουλος 10 (1), Ράπτης 7, Σταμπουλής 6, Ερμείδης, Χαρίτογλου, Δημάκος 4, Χάλαρης 18, Νίκου 5 (1).
Δάφνη Δ. (Καλαμπόκης): Σκόρδος 3, Μπήλιος, Μπέμπης 7 (1), Μαλέλης 17 (2), Καννάς 1, Τζουγκαράκης, Στέφος 7, Τσορμπατζόγλου, Καραΐσκος 2, Γεωργοπαπαδάκος 7 (1), Ζαραϊδώνης 12 (2), Στεφανίδης 11 (1).

Τρίτωνας- Απόλλων Πάτρας: 54-80

O Απόλλων Πάτρας έχοντας το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, κατάφερε και νίκησε εκτός έδρας τον Τρίτωνα με 80-54.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Μάντζαρης με 20 πόντους, ενώ από τον Απόλλων Πάτρας διακρίθηκαν οι Μολφέτας και Πουλιανίτης με 15 πόντους έκαστος.

Διαιτητές: Κατραχούρας-Χαλαμπαλάκης-Τσιμπούρης (Άκελ)

Περίοδοι: 17-24, 33-46, 47-62, 54-80

Τρίτων (Μιχελάκος): Καφέζας 2, Θεοδώρου 9 (1), Γερομιχαλός 9, Κόκκαλης 12 (1), Σταθόπουλος, Μάντζαρης 20 (2), Δ. Παπαδημητρίου, Νάνος, Πράπας, Τσιώκος, Κ. Παπαδημητρίου, Σαρλής 2.
Απόλλων Πάτρας (Βετούλας): Τσιακμάς 6 (2), Νιφόρας, Αγγέλλου 9 (2), Ζούμπος 10 (1), Διαμαντάκος 11, Παπαφωτίου 3 (1), Μολφέτας 15 (2), Πουλιανίτης 15 (2), Μπαζίνας 3 (1), Κογιώνης 2, Κανελλάκης, Αντωνάκης 6 (1).

Παγκράτι-Αμύντας 79-72

Το Παγκράτι ήταν μπροστά στο ημίχρονο με έξι πόντους (45-39) και παρότι οι παίκτες του Αμύντα μείωσαν στους τέσσερις στην τρίτη περίοδο (61-57), δεν κατάφεραν να γυρίσουν το αποτέλεσμα, με το Παγκράτι να νικάει με 79-72.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Γκαβασιάδης με 12 πόντους, ενώ από τον Αμύντα διακρίθηκαν οι Τοπάλι και Σιούντρης με 15 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Θεονάς-Κάρδαρης-Σκαλτσής (Ντάβαρης)
Περίοδοι: 20-14, 45-39, 61-57, 79-72
Παγκράτι (Λιόγας): Μίχαλος 2, Κουφόπουλος 4, Ωνάσογλου 14 (2), Ματαλιωτάκης 7, Ξύδης 6, Καραμαλέγκος 7 (1), Πεφάνης 8, Δόξας 13, Ντιαλό 4, Ρετσινάς 2, Γκαβασιάδης 12 (2).
Αμύντας (Κωνσταντινίδης): Έξαρχος, Τοπάλι 15 (1), Σιούντρης 12 (2), Οικονόμου, Βαρδιάνος 9 (1), Σάλεχ 15 (1), Γιούση 2, Γκάτζο 2, Μπέλη 4, Τάγαρης 2, Κανονίδης 11 (1).

Αγρίνιο-Μαρούσι 71-87

Διαιτητές: Ευφραιμίδης-Ταρενίδης Κ.-Χατζημπαλίδης (Πατσατζόπουλος)

Δεκάλεπτα: 11-16, 35-36, 57-65, 71-87

Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Τασόπουλος 4, Γρίψιος 9 (1), Στογιάνοβιτς 10 (1), Ναούμης 3 (1), Νικολαΐδης 13, Μήτσου 7, Οκεκουόγεν 14, Κοντσές, Καλημέρης 1, Γαρέζος 10 (1).

Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Στασινός 4, Παπαγιάννης 3 (1), Ξύδας 19 (3), Προίσκος 11 (3), Κανέλλης 9 (3), Χατζηδάκης 1, Παπαγεωργόπουλος 10, Αρνόκουρος 4, Δούκας 1, Τσιώτρας, Γκαγκαλούδης 25 (2).