Περιστέρι-ΑΕΚ 62-66: Πήρε το "διπλό" με..Ρουά Ματ

Η ΑΕΚ με ένα επί μέρους 24-15 στην τέταρτη περίοδο, ξεπέρασε το εμπόδιο του μαχητικού Περιστερίου νικώντας με  66-62 και ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 3-0, με την "ομάδα από τα δυτικά προάστια" να σημειώνει την πρώτη της φετινή ήττα στο πρωτάθλημα.

Η ΑΕΚ πάτησε το γκάζι στα πρώτα 7' (13-4), με το Περιστέρι να μειώνει την διαφορά στους έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-12). Το σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο κινήθηκε σε πολύ χαμηλά επίπεδα, με την ¨ομάδα από τα δυτικά προάστια" να περνάει μπροστά στο 18" (25-24), αλλά με τους φιλοξενούμενους να κρατούν το προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου (30-27).

Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι και με ένα επί μέρους 20-12, είχαν προβάδισμα πέντε πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (47-42). Η ΑΕΚ με ένα επί μέρους 15-2 στην τέταρτη περίοδο, ξέφυγε με έξι πόντους διαφορά, κυρίως χάρη στα τρία εύστοχα τρίποντα του Ματ Λοτζέσκι, ο οποίος έδωσε ακόμη μεγαλύτερο προβάδισμα στην Ένωση με ακόμη ένα εύστοχο τρίποντο. Το Περιστέρι πάλεψε, αλλά η ΑΕΚ πήρε την νίκη με 66-62.

Από το Περιστέρι διακρίθηκαν οι Μαυροκεφαλίδης και Αθηναίου με 12 πόντους έκαστος, ενώ από την ΑΕΚ ξεχώρισε ο Λοτζέσκι με 17 πόντους, ενώ ο Λάνγκφορντ πρόσθεσε ακόμη 11 πόντους.

Περίοδοι: 12-18, 27-30, 47-42, 62-66

Διαιτητές:  Κορομηλάς Η.-Σώμος-Μαγκλογιάννης

Μεγαλύτερη διαφορά: 4-13 στο 7'

On Fire: Ο Ματ Λοτζέσκι με 17 πόντους και 4/5 τρίποντα

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 4/12 στα τρίποντα του Περιστερίου