Μπάγερν - Βαλένθια 90-79: «Καθάρισε» στο φινάλε

Με ένα ξέσπασμα στο φινάλε, η Μπάγερν Μονάχου ξεπέρασε και το εμπόδιο της Βαλένθια και πήρε την 6η νίκη της (6-2) στην Euroleague.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι , μέχρι το πρώτο μισό του αγώνα, καθώς παρά το αρχικό μικρό ξέσπασμα στης Βαλένθια (2-9), η Μπάγερν πήρε τα ηνία (18-11), δίχως όμως να καταφέρει να αυξήσει την διαφορά (21-18, 10'). Η ίδια εικόνα ακολούθησε και στην δεύτερη περίοδο, με τους Βαυρούς να βρισκονται σε θέση οδηγού, νιώθοντας ασφυκτικά την «ανάσα»των φιλοξενούμενων (37-39, 20').

Μετά την ανάπαυλα, όλα έδειχναν ότι ο νικητής θα κριθεί στις λεπτομέρειες, μετά και το 62-60 του τρίτου δεκαλέπτου, ωστόσο οι παίκτες του Τρινκιέρι πάτησαν το... γκάζι και με ένα επιμέρους 14-5 «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη (90-79).

Aπό τους νικητές ξεχώρισαν οι Λούσιτς και Ζίπσερ με 22 και 20 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τις «νυχτερίδες» ο Πρέπελιτς σημείωσε 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 37-39, 62-60, 90-79.