Ιταλία-Δομινικανή Δημοκρατία 79-59: Στον τελικό με όπλο την άμυνα

Η σφιχτή άμυνα ήταν το μεγάλο όπλο της Ιταλίας, στον ημιτελικό του Προολυμπιακού τουρνουά της Σερβίας, με τους «ατζούρι» να… καθαρίζουν την Δομινικανή Δημοκρατία με 79-59, κατακτώντας το ένα από τα δύο εισιτήρια του τελικού του Βελιγραδίου.

Το συγκρότημα του Μέο Σακέτι πήρε τα ηνία του ματς από το ξεκίνημα, φτάνοντας σε διψήφια διαφορά στο ημίχρονο (42-30). Στο τρίτο δεκάλεπτο, η άμυνα των Ιταλών έσφιξε σαν… μέγγενη, επιτρέποντας στους Δομινικανούς να σημειώσουν μόλις δύο πόντους στα πρώτα επτά λεπτά (!) και συνολικά οκτώ σε ολόκληρη την περίοδο. Έτσι, το επιμέρους  24-8 των «ατζούρι»… εκτόξευσε την διαφορά στους 28 πόντους (66-38), βάζοντας τέλος στο παιχνίδι, με την Ιταλία να φτάνει με άνεση στην νίκη – πρόκριση με 79-59.

Εξαιρετικός ο Φοντέκιο με 14 πόντους και πέντε ριμπάουντ, με τον Τόνατ να προσθέτει 14 πόντους, ενώ για τους ηττημένους, Ραμίρεζ και Ενρίκεζ είχαν 12 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 42-30, 66-38, 79-59