Γαλλία-ΗΠΑ 83-76: Με «28αρα» του Φουρνιέρ οι τρικολόρ σόκαραν τους Αμερικανούς

Η Γαλλία έκανε το μεγάλο μπαμ στην πρεμιέρα του Ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ , αφού επικράτησε των ΗΠΑ με 83-76, με αποτέλεσμα να ξεκινήσει με το δεξί τις υποχρεώσεις της στον Α' Όμιλο.

Η Εθνική Γαλλίας ξεκίνησε καλύτερα στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε με τρεις πόντους (9-6, 4'), με την Εθνική ΗΠΑ να βρίσκει απαντήσεις και με ένα επί μέρους σκορ 16-6 να προσπερνάει και να είναι μπροστά με εφτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-15). Οι Αμερικανοί είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού στο δεύτερο δεκάλεπτο και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-37).

Αλλαγή σκηνικού στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, αφού οι Γάλλοι έτρεξαν ένα επί μέρους σκορ 25-11 και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-56). Οι Αμερικανοί πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου και με ένα επί μέρους σκορ 18-5, κατάφεραν να προηγηθούν με εφτά πόντους (74-67, 37'). Στα τελευταία τρία λεπτά, οι τρικολόρ ανέτρεψαν τις καταστάσεις με ένα επί μέρους σκορ 16-2 και νίκησαν τις ΗΠΑ με 83-76.

Από την Εθνική Γαλλίας ξεχώρισαν οι Φουρνιέρ και Γκομπέρ με 28 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Εθνική ΗΠΑ διακρίθηκαν οι Χόλιντει και Αντεμπάγιο (10ρ.) με 18 και 12 πόντους.

Δεκάλεπτα: 15-22, 37-45, 62-56, 83-76