Ιαπωνία-Ισπανία 77-88: Ξεκίνημα με το δεξί για την ρόχα με οδηγό τον Ρούμπιο

Η Εθνική Ισπανίας έκανε το καθήκον της και νίκησε την Εθνική Ιαπωνίας με 88-77, με αποτέλεσμα να ξεκινήσει με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο τρίτο όμιλο.

Αν και η Ισπανία ξεκίνησε πιο δυναμικά και προηγήθηκε με εννιά πόντους (11-2), με την Ιαπωνία να μειώνει και να μαζεύει την διαφορά, αλλά την Ιβηρική χώρα να προηγείται με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-14). Η ρόχα πάτηε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 30-14, κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 20 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-28).

Οι παίκτες των γηπεδούχων αντέδρασαν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και βρήκαν λύσεις ώστε να μειώσουν την διαφορά, αλλά η Ισπανία παρέμεινε στο προβάδισμα και ήταν μπροστά με 13 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-56).  Η Ιαπωνία συνέχισε να είναι ανταγωνιστική και να απειλεί στην τέταρτη περίοδο, αλλά η Ισπανία "έχτισε" μια διαφορά ασφαλείας, κατά κύριο λόγο σε διψήφιο αριθμό πόντων και κατάφερε να νικήσει με 88-77.

Από την Εθνική Ισπανίας διακρίθηκαν οι Ρούμπιο και Κλαβέρ με 20 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Εθνική Ιαπωνίας ξεχώρισαν οι Χατσιμούρα και Γουατανάμπε με 20 και 19 πόντους.

Δεκάλεπτα: 14-18, 28-48, 56-69, 77-88