Ιαπωνία-Γαλλία 74-70: Με το δεξί ξεκίνησαν οι Ασιάτισσες

Η Εθνική Ιαπωνίας ξεκίνησε θετικά τις υποχρεώσεις της στο τουρνουά μπάσκετ γυναικών στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, επικρατώντας της Εθνικής Γαλλίας με 74-70.

Η Γαλλία έδειξε ότι είχε τα ηνία του αγώνα στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-13). Αν και οι γηπεδούχες αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά τρεις φορές, οι τρικολόρ διατήρησαν το προβάδισμα του και προηγήθηκαν με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (36-34).

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, ήρθαν τα πάνω-κάτω από μεριάς σκηνικού, αφού οι Γιαπωνέζες με ένα επί μέρους σκορ 18-13, πήραν προβάδσιμα με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (52-49). Το ματς εξελίχθηκε σε θρίλερ στην τέταρτη περίοδο, με τις Γαλλίδες να μην καταθέτουν τα όπλα, αλλά την Ιαπωνία να διαχειρίζεται αποτελεσματικά την κατάσταση και να νικάει με 74-70.

Από την Εθνική Ιαπωνίας ξεχώρισαν η Χαγιάσι και Ναγκαόκα με 13 και 11 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Εθνική Γαλλίας διακρίθηκαν οι Γκρουντα και Μιγέμ με 18 και 12 πόντους.

Δεκάλεπτα: 13-17, 34-36, 52-49, 74-70