Τσεχία-Γαλλία 77-97: Στο ρελαντί το 2/2 οι τρικολόρ με κορυφαίο τον Φουρνιέ

Η Εθνική Γαλλίας επικράτησε εύκολα της Εθνική Τσεχίας με 97-77, με αποτέλεσμα να κάνει το 2/2 στον Α' όμιλο, ενώ η ομάδα από την χώρα της Κεντρικής Ευρώπης έπεσε στο 1-1.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, με την Τσεχία να παίζει με μεγαλύτερη συνοχή, με αποτέλεσμα να είναι μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-22). Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Γαλλία να πατάει το γκάζι και με ένα επί μέρους σκορ 29-12, να καταφέρνει να προηγείται με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (51-40).

Οι τρικολόρ συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και με ένα επί μέρους σκορ 26-16, διεύρυναν το προβάδισμα τους και πήραν προβάδισμα με 21 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (77-56). Στην τέταρτη περίοδο η Γαλλία διατήρησε την διαφορά που "έφτιαξε" και παρά τους εννιά σερί πόντους των Τσέχων (91-74, 38'), κατάφερε να νικήσει με 97-77 και να κάνει το 2 στα 2.

Από την Εθνική Γαλλίας ξεχώρισαν οι Φουρνιέ και Ντε Κολό με 21 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Εθνική Τσεχίας διακρίθηκαν οι Βέσελι και Μπάλβι με 19 και 18 πόντους.

Δεκάλεπτα: 28-22, 40-51, 56-77, 77-97