Ιταλία – Νιγηρία 80-71 : Στα προημιτελικά η «σκουάντρα ατζούρα»

Ένα 14-0 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, μετέτρεψε το -8 σε +6 για τους Ιταλούς, οι οποίοι λύγισαν την Νιγηρία με 80-71, πετυχαίνοντας την δεύτερη νίκη τους, με τους Αφρικανούς να ολοκληρώνουν τις υποχρεώσεις τους στο τουρνουά με ρεκόρ 0-3.

Η Ιταλία ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι και χάρη σε ένα εντυπωσιακό πρώτο δεκάλεπτο, πήρε διψήφια διαφορά από νωρίς (29-17). Το παιχνίδι, όμως, δεν είχε τελειώσει, το αντίθετο μάλιστα. Η Νιγηρία, όχι απλά επέστρεψε μέχρι το ημίχρονο (40-39), αλλά μπήκε στην τελευταία στροφή του αγώνα, με προβάδισμα επτά πόντων (56-63). Ο Νουόρα με 1/2 βολές έγραψε το 56-64, με τους Νιγηριανούς να δείχνουν έτοιμοι για μια σπουδαία νίκη. Κάπου εκεί, όμως, οι Ιταλοί… άλλαξαν τσιπάκι, απάντησαν με ένα σερί 14-0 για το 70-64, διαφορά την οποία διατήρησαν μέχρι το φινάλε, για το 80-71.

15 πόντους σημείωσε ο Μέλι, με τον Μανιόν να έχει 14, τον Πολονάρα 13 και τον Φοντέκιο 12 πόντους, ενώ για την Νιγηρία, ο Μετού είχε 22 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Οκαφόρ 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 29-17, 40-39, 56-63, 80-71