ΗΠΑ-Τσεχία 119-84: Καταιγίδα η Team USA με τον Ντουράντ να γράφει ιστορία

Η Εθνική ΗΠΑ επικράτησε της Εθνικής Τσεχίας με 119-84, σε ένα αγώνα που ο Κέβιν Ντουράντ έγραψε ιστορία αφού έγινε ο πρώτος σκόρερ της Αμερικής στους Ολυμπιακούς Αγώνες, με την Team USA να ανεβάζει το ρεκόρ της στο 2-1 και να προκρίνεται στα προημιτελικά, με την χώρα της Κεντρικής Ευρώπης να πέφτει στο 1-2 και να μένει εκτός συνέχειας, καθώς όλες οι ισοβαθμίες την φέρνουν εκτός της διεκδίκησης μία εκ των δύο καλύτερων τρίτων θέσεων.

Η Τσεχία έκανε την έκπληξη και ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα, με αποτέλεσμα να είναι μπροστά με εφτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-18). Στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου, είχαμε αλλαγή σκηνικού, αφού οι Αμερικανοί με ένα επί μέρους σκορ 29-18, κατάφεραν να προηγηθούν με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-43).

Η Εθνική ΗΠΑ πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και με ένα επί μέρους σκορ 35-17, διεύρυνε το προβάδισμα της και πήρε διαφορά με 22 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (82-60). Στην τέταρτη περίοδο, οι Αμερικανοί ανέβασαν το σκορ σε "επίπεδα NBA" και με ένα επί μέρους σκορ 37-24, πήραν την νίκη κόντρα στην Τσεχία με 119-84.

Από την Εθνική ΗΠΑ ξεχώρισαν οι Τέιτουμ και Ντουράντ με 27 και 23 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Εθνική Τσεχίας διακρίθηκαν οι Σλιμπ και Μπάλβιν με 17 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 18-25, 47-43, 82-60, 119-84