Ν.Κορέα-Σερβία 61-65: Με υπογραφή της Τσερβεντάκιτς προκρίθηκε στα προημιτελικά

Η Εθνική Σερβίας επικράτησε της Εθνικής Νότιας Κορέας με 65-61 και έκανε το 2-1 με αποτέλεσμα να περάσει στα προημιτελικά του τουρνουά μπάσκετ γυναικών, ενώ η Ασιατική χώρα έπεσε στην τέταρτη θέση με τρεις ισάριθμες ήττες.

Η Σερβία πάτησε το γκάζι από τα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήτα μπροστά με εφτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-10). Αν και η Νότια Κορέα πίεσε και κράτησε το σκορ σε χαμηλά επίπεδα, οι Σερβές διατήρησαν το προβάδισμα και προηγήθηκαν με εφτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (31-24).

Η Νότια Κόρεα συνέχισε να πιέζει στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και ισοφάρισε δύο φορές (40-40), με τη  Βαλκανική χώρα να μην μένει στιγμή πίσω στο σκορ και να έχει προβάδισμα με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (50-44). Το ματς έγινε ντέρμπι στα τελευταία λεπτά με την Νότια Κορέα να περνάει μπροστά με τρεις πόντους (61-58, 37'), αλλά την Σερβία με εφτά σερί πόντους να νικάει με τέσσερις πόντους (65-61).

Από την Εθνική Σερβίας ξεχώρισαν οι Τσερβεντάκιτς και Κραισνικ-Γιοβάνοβιτς με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Εθνική ρης Νότιας Κορέας διακρίθηκαν οι Παρκ και Κιμ με 17 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 10-17, 24-31, 44-49, 61-65