Αυστραλία-Πουέρτο Ρίκο 96-69: Με double double της Τόλο τα καγκουρό στα προημιτελικά

Η Εθνική Αυστραλίας επικράτησε της Εθνικής Πουέρτο Ρίκο με 96-69 και προκρίθηκε στα προημιτελικά ως μία από τις καλύτερες τρίτες, ενώ η ομάδα από την χώρα της Καραιβικής έκανε τρεις ήττες σε ισάριθμα ματς.

Το Πουέρτο Ρίκο μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και παρότι η Αυστραλία προηγήθηκε στο 9' (22-21), η χώρα της Καραιβικής ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-22).

Τα "καγκουρό" με ένα σερί δέκα πόντων στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους κατάφεραν να προηγηθούνε με τέσσερις πόντους (37-33, 16') και διατήρησαν την διαφορά, με αποτέλεσμα να πάρουν προβάδισμα με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (45-44).

Η Αυστραλία πάτησε το γκάζι στο δεύτερο μέρος και με ένα συνιλικό επί μέρους σκορ 51-25, κατάφερε να νικήσει το Πουέρτο Ρίκο με 96-69 και να πάρει το εισιτήριο για τα προημιτελικά του τουρνουά μπάσκετ γυναικών στους Ολυμπιακούς Αγώνες ως καλύτερη τρίτη.

Δεκάλεπτα: 22-24, 45-44, 68-52, 96-69