ΗΠΑ-Αυστραλία 97-78: Δια χειρός Ντουράντ η Team USA στον τελικό

Με ένα τρομερό τρίτο δεκάλεπτο, η Εθνική ΗΠΑ επικράτησε της Εθνικής Αυστραλίας με 97-78, με αποτέλεσμα να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό του τουρνουά μπάσκετ των Ολυμπιακών Αγώνων, ενώ τα "καγκουρό" θα παίξουν στον μικρό τελικό με σκοπό να παλέψουν για το χάλκινο μετάλλιο.

Η Αυστραλία μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να είναι μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-18).  Αν και οι ΗΠΑ άσκησαν πίεση κυρίως με ένα επί μέρους σκορ 16-4 στα τελευταία λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, τα "καγκουρό" διατήρησαν το προβάδισμα τους και παρέμειναν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-42).

Η Team USA πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και με ένα επί μέρους σκορ 32-10, κατάφερε να προηγηθεί με 19 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (74-55). Οι Αμερικανοί διατήρησαν και διεύρυναν την διψήφια διαφορά πόντων στην τέταρτη περίοδο και για αυτό νίκησαν τους Αυστραλούς με 97-78, με αποτέλεσμα να πάρουν το εισιτήριο για τον τελικό του τουρνουά μπάσκετ των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο.

Από την Εθνική ΗΠΑ ξεχώρισαν οι Ντουράντ και Μπούκερ με 23 και 20 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Εθνική Αυστραλίας διακρίθηκαν οι Μιλς και Έξουμ με 15 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 18-24, 42-45, 74-55, 97-78