Γαλλία-ΗΠΑ 82-87: Με σούπερ Ντουράντ η Team USA κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο

Η Εθνική ΗΠΑ άντεξε στην πίεση της Εθνικής Γαλλίας και επικράτησε με 87-82 στον τελικό του τουρνουά μπάσκετ ανδρών στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, με αποτέλεσμα να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο.

Η Γαλλία ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε με έξι πόντους (10-4, 5'), με τις ΗΠΑ με ένα επί μέρους σκορ 18-8 να ανατρέπουν τις καταστάσεις και να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-18).  Αν και οι τρικολόρ πίεσαν στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Αμερικανοί διαχειρίστηκαν ιδανικά την κατάσταση και προηγήθηκαν στους πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-39).

Παρότι οι Γάλλοι μείωσαν την διαφορά στους δύο πόντους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους (44-42, 21'), οι ΗΠΑ διατήρησαν και διεύρυναν το προβάδισμα τους και κατάφεραν να προηγηθούν με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (71-63). Αν και οι Αμερικανοί δεν έχασαν σε κανένα σημείο το προβάδισμα στην τέταρτη περίοδο, οι Γάλλοι πίεσαν και έβαλαν δύσκολα στην Team USA, αφού με ένα επί μέρους σκορ 10-3, κατάφεραν να μειώσουν στους τρεις πόντους στο 39' λεπτό (85-82). Οι Αμερικανοί κράτησαν το προβάδισμα τους και νίκησαν τους τρικολόρ με 87-82, με αποτέλεσμα να κατακτήσουν το χρυσό μετάλλιο, ενώ η Γαλλία να πάρει το ασημένιο μετάλλιο.

Από την Εθνική ΗΠΑ ξεχώρισαν οι Ντουράντ και Τέιτουμ με 29 και 19 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Εθνική Γαλλίας διακρίθηκαν οι Φουρνιέρ και Γκομπέρ με 16 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 18-22, 39-44, 63-71, 82-87