Γερμανία-Σουηδία 87-68: Ζορίστηκε αλλά πήρε την νίκη στο τέλος η νασιονάλμανσαφτ

Η Σουηδία πάλεψε και ζόρισε την Γερμανία, με τα πάντερ να βρίσκουν λύσεις με ένα επί μέρους σκορ 27-7 στο τέταρτο δεκάλεπτο και για αυτό, νίκησαν με 87-68 στο πρώτο φιλικό προετοιμασίας ενόψει Παγκοσμίου Κυπέλλου που διεξήχθη στη Βόννη.

Σε ένα φιλικό αγώνα στην Βόννη που η Γερμανία τίμησε τον Μπένζινγκ για την προσφορά του στην εθνική ομάδα, η Σουηδία ζόρισε τους γηπεδούχους. Τα πάντερ ήταν μπροστά στο τέλος της πρώτης περιόδου με δύο πόντους (18-16). Το ματς ήταν ντέρμπι από τα πρώτα λεπτά, με τις δύο χώρες να είναι ισόπαλες στο τέλος του ημιχρόνου (42-42).

Οι δύο χώρες εναλλάσσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τους "κίτρινους" να προηγούνται με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-60). Η Γερμανία έβαλε...το τούρμπο στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 27-7, κατάφερε να νικήσει την Σουηδία με 87-68.

Επίσης, η Γερμανία ανακοίνωσε ότι δεν θα έχει μαζί της στην αποστολή για το Παγκόσμιο Κύπελλο 2023, τους Λουίς Ολίντε Γιόνας Μάτισεκ, Κρις Σένγκφελντερ και Γιόνας Βόλφαρτ-Μπότερμαν.

Από την Γερμανία διακρίθηκαν οι Φ. Βάνγκνερ και Μ. Βάνγκνερ με 15 και 12 πόντους αντίστοιχα. Από την Σουηδία ξεχώρισαν οι Σπάιρς και Κλαράνς με 13 και 11 πόντους.

Δεκάλεπτα: 18-16, 42-42, 60-61, 87-68