Φιλιππίνες-Μαυροβούνιο 87-102: Το καθάρισε η βαλκανική χώρα στο δεύτερο μέρος παρά την 27αρα του Κλάρκσον

Το Μαυροβούνιο νίκησε εύκολα τις Φιλιππίνες με 102-87 σε φιλικό αγώνα.

Οι δύο χώρες ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, με τις Φιλιππίνες να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (19-16). Η βαλκανική χώρα έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο και προηγήθηκε με δύο γκολ στο τέλος του ημιχρόνου (44-42).

Το Μαυροβούνιο ήταν καταιγιστικό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με δώδεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (76-64).  Διεύρυνε ακόμη περισσότερο το προβάδισμα του το Μαυροβούνιο στην τέταρτη περίοδο και νίκησε τις Φιλιππίνες με 102-87.

Από το Μαυροβούνιο διακρίθηκαν οι Βούτσεβιτς (9 ριμπάουντ), Ντούμπλιεβιτς και Πέρι (9 ασίστ και 4 κλεψίματα) με 18, 16 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από τις Φιλιππίνες ξεχώρισε ο άσος των Τζαζ, Τζόρνταν Κλάρκσον με 27 πόντους και 5 ασίστ.

Δεκάλεπτα19-16, 42-44, 64-76, 87-102