ΗΠΑ-Γερμανία 99-91: Επιστροφή από το -16 και μεγάλη φιλική νίκη για την Team USA

Οι ΗΠΑ νίκησαν την Γερμανία με 99-91 σε φιλικό αγώνα που διεξήχθη στο Αμπού Ντάμπι.

Οι δύο χώρες πήγαιναν χε΄ρι-χέρι στην αρχή του αγώνα και ήταν ισόπαλες στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-26).  Η Γερμανία ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 28-20 στο δεύτερο δεκάλεπτο, προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (54-46).

Η Team USA μείωσε την διαφορά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, παίζοντας εντυπωσιακό μπάσκετ. Η νασιονάλμανσαφτ βρήκε απαντήσεις και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (77-73). Οι ΗΠΑ πάτησαν το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 26-14, κατάφεραν να νικήσουν την Γερμανία με 99-91 σε φιλικό αγώνα στο Αμπού Ντάμπι.

Από τις ΗΠΑ διακρίθηκε ο Έντουαρντς με 34 πόντους, με τους Ριβς και Χαλιμπάρτον να σκοράρουν από 16 πόντους έκαστος. Από την Γερμανία ξεχώρισαν οι Φ. Βάνγκνερ και Σρέντερ με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 26-26, 46-54, 73-77, 99-91