Καναδάς-Γαλλία 95-65: Τους διέλυσαν με double double του Γκίλτζιους Αλεξάντερ

Ο Καναδάς έκανε ένα απίστευτο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε την Γαλλία με 95-65, για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Πρώτη νίκη του Καναδά επί της Γαλλίας σε τέσσερις αγώνες στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου, αλλά και πρώτη φορά νίκησε ευρωπαική χώρα από το 1986 και το ματς με την Ολλανδία.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην αρχή του αγώνα, με την Γαλλία με ένα σερί εννέα πόντων να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-14). Οι μπλε πήραν προβάδισμα στο 15' λεπτό (28-21), με την χώρα της Βόρειας Αμερικής να βρίσκει απαντήσεις και να προηγείται με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-40).

Οι "κόκκινοι" έκαναν μια απίστευτη εμφάνιση στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 25-8, προηγήθηκαν με 20 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-48). Ο Καναδάς ήταν ασταμάτητος στην τέταρτη περίοδο, παρότι η διαφορά είχε πάει σε πολύ υψηλά επίπεδα, κάτι που προκάλεσε μεγάλη εντύπωση. Η ομάδα του κόουτς Φερνάντεθ έκανε ένα επί μέρους σκορ 27-17 στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Γαλλία με 95-65.

Από τον Καναδά διακρίθηκαν οι Γκίλτζιους Αλεξάντερ (13 ριμπάουντ και 6 ασίστ) και Ολινίκ (4 ριμπάουντ και 2 ασίστ) με 27 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την Γαλλία ξεχώρισε ο Φουρνιέ με 21 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ οι Ντε Κολό (3 ριμπάουντ και 3 ασίστ) και Λεσόρ (6 ριμπάουντ και 1 ασίστ) σκόραραν από 12 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 14-18, 43-40, 68-48, 95-65