Ιορδανία-Ελλάδα 71-92: Ξεκίνησε νικηφόρα η γαλανόλευκη που φόρτσαρε στο τέλος

Η Ελλάδα σάρωσε την Ιορδανία στην τέταρτη περίοδο (επί μέρους σκορ 26-11) και την νίκησε με 92-71, στην πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023. Η γαλανόλευκη θα αντιμετωπίσει την Εθνική ΗΠΑ, την Δευτέρα (28/8).

Ο Χόλις Τζέφερσον ξεκίνησε με κέφια και οδήγησε την Ιορδανία στο +6 στο 3' λεπτό (10-4). Μέσα σε δύο λεπτά, η γαλανόλευξη ισοφάρισε σε 10-10, με την χώρα της Μέσης Ανατολής να παίρνει ξανά το προβάδισμα με τέσσερις πόντους (14-10) στο 7' λεπτό (14-10). Εννέα σερί πόντους για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, που ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-14).

Η επίσημη αγαπημένη ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 27-19, προηγήθηκε με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-33). Η Ελλάδα είχε πλουραλισμό στο σκοράρισμα, με τα τρίποντα του Παπαπέτρου και του Γουόκαπ να ανεβάζουν την διαφορά.

Παρότι η ομάδα του κόουτς Ιτούδη πήρε προβάδισμα με 14 πόντους στο 22' λεπτό (49-35), η Ιορδανία βρήκε απαντήσεις και μείωσε την διαφορά στους τρεις πόντους στο 27' λεπό (61-58). Το ματς πήρε άλλη τροπή, με την γαλανόλευκη να έχει λύσεις και για αυτό προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-60). Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο, με ένα επί μέρους σκορ 26-11 και διεύρυνε το προβάδισμα του. Η Ελλάδα όταν φόρτσαρε δεν κοίταξε πίσω και νίκησε την Ιορδανία με 92-71.

Από την Ελλάδα διακρίθηκαν ο Λαρεντζάκης με 19 πόντους και 3 ασίστ, ενώ οι Παπαπέτρου (4 ριμπάουντ και 2 ασίστ) και Γουόκαπ (2 ριμπάουντ και 7 ασίστ) σκόραραν από 13 πόντους έκαστος. Από την Ιορδανία ξεχώρισαν οι Χόλλις Τζέφερσον (9 ριμπάουντ και 3 ασίστ) και Αλ Ντβαίρι (9 ριμπάουντ και 3 ασίστ) με 24 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 14-19, 33-46, 60-66, 71-92