Αυστραλία-Γερμανία 82-85: Στις λεπτομέρειες επικράτησαν τα πάντσερ με 30αρα του Σρέντερ

Η Γερμανία νίκησε την ματσάρα απέναντι στην Αυστραλία με 85-82 και έκανε το 2/2, ενώ τα "καγκουρό έπεσαν στο 1-1.

Σαρωτική η Γερμανία στα πρώτα λεπτά και πήρε προβάδισμα με έντεκα πόντους στο 5' λεπτό (16-5). Η Αυστραλία βρήκε απαντήσεις στα επόμενα πέντε λεπτά και με ένα επί μέρους σκορ 20-8, ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-24). Αν και τα "καγκουρό" είχαν διαφορά με τρεις πόντους στο 11' λεπτό (27-24), η νασιονάλμανσαφτ ανέβασε ρυθμό και με ένα συνολικό επί μέρους σκορ 25-19, προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-44).

Η ομάδα του κόουτς Γκοριάν ήταν καταιγιστική στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί με΄ρους σκορ 22-13, προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-62). Αν και η Αυστραλία πήρε προβάδισμα με ένα πόντο στο 31' λεπτό (66-65) και ισοφάρισε σε άλλες δύο περιπτώσεις, η Γερμανία είχε ένα επί μέρους σκορ 23-16, έκανε την ανατροπή και νίκησε με 23-16.

Από την Γερμανία διακρίθηκαν οι Σρέντερ (1 ριμπάουντ και 8 ασίστ) και Λο (1 ριμπάουντ και 1 ασίστ) με 30 και 20 πόντους αντίστοιχα. Από την Αυστραλία ξεχώρισαν οι Μίλς (5 ριμπάουντ και 6 ασίστ) και Γκίντει (1 ριμπάουντ και 3 ασίστ) με 21 και 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 25-24, 44-49, 66-62, 82-85