Γαλλία-Λετονία 86-88: Ανατροπή από το -13 και αποκλεισμός για τους μπλε

Απίθανη ανατροπή από -13 για τη Λετονία, που νίκησε τη Γαλλία με 86-88 και την απέκλεισε από τη συνέχεια του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Η Γαλλία είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (33-26). Αν και η Λετονία πίεσε στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι μπλε βρήκαν απαντήσεις και προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (53-49).

Η ομάδα του κόουτς Βενσάν Κολέ ήταν σαρωτική στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 21-13, προηγήθηκε με δώδεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (74-62). Η Λετονία έκανε την μεγάλη ανατροπή στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 26-16, κατάφερε να νικήσει την Γαλλία με 88-86.

Από την Εθνική Γαλλίας διακρίθηκαν οι Φούρνιε (2 ριμπάουντ και 1 ασίστ) και Γιαμπουσελέ (2 ριμπάουντ και 2 ασίστ) με 27 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την Εθνική Λετονίας ξεχώρισαν οι Ζάγκαρς (2 ριμπάουντ και 5 ασίστ) και Σμιτς (2 ριμπάουντ και 2 ασίστ) με 22 και 20 πόντους.

Δεκάλεπτα: 33-26, 53-49, 74-62, 86-88