Ακτή Ελεφαντοστού - Ιράν 71-69: Δραματικό φινάλε, με τους Αφρικανούς να παίρνουν την νίκη

Η Άκτη Ελεφαντοστού νίκησε το Ιράν με 71-69 σε ένα ματς με δραματικό τέλος. Η αφρικανική χώρα ανέβηκε στο 1-1, ενώ η ασιατική χώρα έκανε δύο ήττες σε ισάριθμους αγώνες.

Αν και η Ακτή Ελεφαντοστού πήρε προβάδισμα με έξι πόντους στο 5' λεπτό (8-2), το Ιράν ανέβασε ρυθμό, προσπέρασε και ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-15). Η αφρικανική χώρα είχε ένα επί μέρους σκορ 22-15 στο δεύτερο δεκκάλεπτο και προηγήθηκε με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (37-35).

Από το +8 των "πορτοκαλί" στο 25' λεπτό, η ασιατική χώρα έκανε ένα επί μέρους σκορ 15-5 στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (56-54). Το ματς έγινε ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο, με την Ακτή Ελεφαντοστού να είναι πιο αποτελεσματική και να νικάει με 71-69.