Γερμανία - Φινλανδία 101-75: Πάρτι για τα πάντσερ,χωρίς νίκη ολοκληρώνουν οι Φινλανδοί

Οι Γερμανοί επικράτησαν των Φινλανδών με 101-75 και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση του Μουντομπάσκετ με ρεκόρ 3-0.

Η ομάδα του Λάουρι Μάρκανεν ήταν ανταγωνιστικοί μόνο για ένα ημίχρονο απέναντι στην Γερμανία, καθώς μετά παραδόθηκαν στην ανωτερότητα τους.

Με εξαίρεση την πρώτη περίοδο που οι Φινλανδοί κέρδισαν με 19-22, τα πάντσερ είχαν τον έλεγχο του αγώνα και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 8 πόντους(47-39)

Η συνέχεια εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο, με τους Γερμανούς να ολοκληρώνουν το δεύτερο ημίχρονο με επιμέρους σκορ 54-36.

Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Σρέντερ και Μπόνγκα με 15 πόντους, ενώ για τους ηττημένους ο Ενκαμούα με 14.

Πλέον οι Γερμανοί επικεντρώνονται στην δεύτερη φάση, ενώ οι Φινλανδοί συνεχίζουν στους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 17-32.

Τα δεκάλεπτα: 19-22,47-39,76-55,101-75