Πράσινο Ακρωτήριο-Φινλανδία 77-100: Με 34αρα του Μαρκάνεν

Η Φινλανδία νίκησε το Πράσινο Ακρωτήριο με 100-77 στον πρώτο αγώνα κατάταξης για το Παγκόσμιο Κύπελλο 2023.

Η Φινλανδία είχε το πάνω χέρι στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με δώδεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-16). Η ομάδα του κόουτς Τουόβι διατήρησε το προβάδισμα της στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 15 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (54-39).

Η σκανδιναβική χώρα ανέβασε ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με 21 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (77-56). Η Φινλανδία διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε το Πράσινο Ακρωτήριο με 100-77.

Από την Φινλανδία διακρίθηκαν οι Μαρκάνεν (9 ριμπάουντ και 1 ασίστ) και Λίτλ (4 ριμπάουντ και 2 ασίστ) με 34 και 10 πόντους αντίστοιχα. Από το Πράσινο Ακρωτήριο ξεχώρισαν οι Αλμέιδα (5 ριμπάουντ και 3 ασίστ) και Κορέια (2 ριμπάουντ και 1 ασίστ) με 17 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 16-28, 39-54, 56-77, 77-100