ΗΠΑ-Μαυροβούνιο 85-73: Τα χρειάστηκε η Team USA, αλλά νίκησε στο τέλος

Το Μαυροβούνιο έβαλε δύσκολα στις ΗΠΑ για ένα ημίχρονο, αλλά η Team USA βρήκε απαντήσεις και νίκησε με 85-73, για αυτό και ανέβασε το ρεκόρ της στο 4-0, ενώ η βαλκανική χώρα έπεσε στο 2-2.

Το Μαυροβούνιο είχε τα ηνία του αγώνα στα πρώτα λεπτά και πήρε προβάδισμα με επτά πόντους στο 5' λεπτό (11-4). Οι ΗΠΑ με ένα επί μέρους σκορ 15-7 στα επόμενα πέντε λεπτά, ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-18). Αν και η Team USA είχε διαφορά με έξι πόντους στο 15' λεπτό (31-25), η βαλκανική χώρα βρήκε λύσεις και προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (38-37).

Οι Αμερικανοί ήταν σαρωτικοί στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 24-17, προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-55). Οι ΗΠΑ συνέχισαν να ανεβάζουν την διαφορά στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 24-18, νίκησε το Μαυροβούνιο με 85-73.

Από την Εθνική ΗΠΑ διακρίθηκαν οι Έντουαρντς (3 ριμπάουντ και 1 ασίστ) και Ριβς (2 ριμπάουντ και 2 ασίστ) με 17 και 12 πόντους αντίστοιχα. Από την Εθνική Μαυροβουνίου ξεχώρισαν οι Βούτσεβιτς (16 ριμπάουντ) και Πέρι (2 ριμπάουντ και 6 ασίστ) με 18 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-18, 37-38, 61-55, 85-73