Ακτή Ελεφαντοστού-Γαλλία 77-87: Τα χρειάστηκε αλλά στο τέλος νίκησαν οι μπλε

Η Γαλλία ζορίστηκε στις τρεις πρώτες περιόδου, αλλά βρήκε λύσεις και νίκησε την Ακτή Ελεφαντοστού με 87-77, για τον δεύτερο αγώνα κατάταξης του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Οι δύο ομάδες είχαν τα καλά τους κομμάτια στην αρχή του αγώνα, με την Γαλλία να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-21). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Ακτή Ελεφαντοστού να έχει για περισσότερη ώρα το προβάδισμα και να προηγείτια με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (41-40).

Αν και οι μπλε είχαν δέκα πόντους διαφορά σε δύο περιπτώσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, η αφρικανική χώρα μείωσε την διαφορά στα επόμενα λεπτά. Η ομάδα του κόουτς Κολέ βρήκε λύσεις και προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-61). Άνοιξε την διαφορά στην τέταρτη περίοδο η Γαλλία και με ένα επί μέρους  σκορ 25-16, νίκησε την Άκτη Ελεφαντοστού με 87-77.

Από την Γαλλία διακρίθηκαν οι Κορντινιέρ (5 ριμπάουντ και 4 ασίστ) και Γκομπέρ (8 ριμπάουντ και 1 ασίστ) με 19 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την Ακτή Ελεφαντοστού ξεχώρισε ο Ζουζουά με 18 πόντους, 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ οι Ντιαμπατέ (1 ριμπάουντ και 11 ασίστ) και Φοφανά (7 ριμπάουντ και 1 ασίστ) σκόραραν από 13 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα:  21-25, 41-40, 61-62, 73-83