Γερμανία-Λετονία 81-79: Στις λεπτομέρειες τα πάντσερ προκρίθηκαν στα ημιτελικά

Η Λετονία το πάλεψε και προσπάθησε πάρα πολύ για να πάρει την νίκη, αλλά η Γερμανία παρότι είχε σε άσχημη ημέρα τον Ντένις Σρέντερ, επικράτησε με 81-79 και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Η Λετονία είχε ένα εξαιρετικό ξεκίνημα και πήρε προβάδισμα με δέκα πόντους στο 5' λεπτό (13-3). Η Γερμανία είχε ένα επί μέρους σκορ 13-3 στα επόμενα πέντε λεπτά, με την χώρα της Βαλτικής να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (16-13). Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την ομάδα του κόουτς Χέρμπερτ να έχει για περισσότερη ώρα το προβάδισμα και να προηγείται με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (36-34).

Αν και η ομάδα του κόουτς Μπάνκι πήρε προβάδισμα με τέσσερις πόντους στο 13' λεπτό (42-38), η νασιονάλμανσαφτ βρήκε απαντήσεις και προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-59). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι και ο αγώνας είχε γίνει ντέρμπι. Τα πάντσερ φάνηκε ότι ξέφευγαν στο σκορ, πηγαίνοντας την διαφορά στους 14 πόντους στο 34' λεπτό (74-60). Η χώρα της Βαλτικής όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη ακόμη και με ένα επί μέρους σκορ 19-7 στα επόμενα έξι λεπτά, έκαναν ξανά τον αγώνα ντέρμπι. Ο Μπέρτανς για την Λετονία στο τελευταίο σουτ δεν κατάφερε να ευστοχήσει. Η Γερμανία νίκησε την Λετονία με 81-79.

Από την Γερμανία διακρίθηκαν οι Φράντζ Βάνγκνερ (8 ριμπάουντ και 3 ασίστ) και Όμπστ (2 ριμπάουντ) με 16 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Λετονία ξεχώρισαν οι Ζάγκαρς (2 ριμπάουντ και 8 ασίστ) και Ντάβις Μπέρτανς (2 ριμπάουντ) με 24 και 20 πόντους.

Δεκάλεπτα: 13-16, 36-34, 62-59, 81-79