Σερβία-Καναδάς 95-86: Με 23αρα του Μπογκντάντοβιτς και double double του Μιλουτίνοβ προκρίθηκαν στον τελικό

Η Σερβία ήταν σαρωτική από την αρχή του αγώνα και παρά την πίεση του Καναδά, νίκησε με 95-86 και προκρίθηκε στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023. Η χώρα της Βόρειας Αμερικής θα παίξει στον μικρό τελικό, για να κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο.

Η Σερβία ξεκίνησε πολύ καλά και ήταν στο +7 στο 3' λεπτό (8-1), με τον Καναδά να κάνει άνω-κάτω τον αγώνα και να έχει προβάδισμα με τρεις πόντους στο 5' λεπτο (13-10). Η ομάδα του κόουτς Πέσιτς παίζοντας εξαιρετική άμυνα και κυρίως με τους πόντους από τον Μπογκντάνοβιτς και τον Μιλουτίνοβ, έκανε ένα επί μέρους σκορ 13-2 και ήταν μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-15). Η βαλκανική χώρα είχε τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο και είχε το momentum, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (52-39).

Η ομάδα του κόουτς Πέσιτς διατήρησε το προβάδισμα του στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με δώδεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (75-63). Η Σερβία είχε την διαφορά της σε διψήφιο αριθμό πόντων στην τέταρτη περίοδο και νίκησε τον Καναδά με 95-86.

Από την Σερβία διακρίθηκε ο Μπογκντάνοβιτς με 23 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ οι Ντόμπριτς (1 ριμπάουντ και 1 ασίστ) και Μιλουτίνοβ (10 ριμπάουντ και 2 ασίστ) έβαλαν από 16 πόντους έκαστος. Από τον Καναδά ξεχώρισαν οι Μπάρρεττ (3 ριμπάουντ και 2 ασίστ) και Μπρουκς (3 ριμπάουντ και 1 ασίστ) με 23 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 23-15, 52-39, 75-63, 95-86