ΗΠΑ-Γερμανία 111-113: Απίστευτη εμφάνιση για τα πάντσερ που πέταξαν εκτός τελικού την Team USA

Η Εθνική Γερμανίας έκανε ιστορική εμφάνιση στον αγώνα και νίκησε την Εθνική ΗΠΑ με 113-111, για αυτό και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023, εκεί που θα αντιμετωπίσει την Εθνική Σερβίας. Η Team USA θα παίξει με την Εθνική Καναδά στον μικρο τελικό του θεσμού, με στόχο το χάλκινο μετάλλιο.

Οι δύο ομάδες ήταν καταιγιστικές στα πρώτα λεπτά, σκοράροντας πολλούς πόντους. Πήγαιναν χέρι-χέρι ανά κατοχή, με την Γερμανία να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (33-31). Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο αγώνας...έγινε ματσάρα επίπεδου NBA και οι πόντοι έπεφταν βροχή, με την Team USA να είναι πιο αποτελεσματική και προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (60-59).

Η νασιονάλμανσαφτ πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 35-24, προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (94-84). Πραγματικά, ήταν ένα παιχνίδι με πολύ υψηλό σκοράρισμα και πολύ γρήγορο στο ρυθμό. Αν και η Εθνική ΗΠΑ προσπάθησε να κάνει την ανατροπή στην τέταρτη περίοδο, έχοντας ένα επί μέρους σκορ 27-19, η Εθνική Γερμανίας βρήκε λύσεις και νίκησε με 113-111. Τα πάντσερ πήραν το εισιτήριο για τον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023, εκεί που θα αντιμετωπίσουν την Εθνική Σερβίας.

Από την Γερμανία διακρίθηκαν οι Όμπστ (6 ασίστ) και Φ. Βάνγκνερ (5 ριμπάουντ και 2 ασίστ) με 24 και 22 πόντους αντίστοιχα. Από τις ΗΠΑ ξεχώρισαν οι Έντουαρντς (8 ριμπάουντ και 3 ασίστ) και Ριβς (2 ασίστ) με 23 και 21 πόντους.

Δεκάλεπτα: 31-33, 60-59, 84-94, 113-111