Λευκορωσία-Τουρκία 84-70: Με «26αρα» του Σαλάς

Η Λευκορωσία έκανε την έκπληξη, αφού επικράτησε της Τουρκίας με 84-70 για την πρώτη αγωνιστική των προκριματικών του Παγκοσμίου Κύπελλου 2023.

Η Τουρκία υπό τις οδηγίες του κόουτς Ορχούν Ενέ, είχε ένα καλό group παικτών από την Φενέρμπαχτσε και την Εφές, κάτι που της έδινε τον τίτλο του φαβορί. Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Λευκορωσία να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-17). Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να προηηγούνται με εννιά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-34).

Η χώρα της Ανατολικής Ευρώπης διατήρησε το προβάδισμα της στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-53). Η Λευκορωσία ανέβασε ρυθμούς στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Τουρκία με 84-70  στο Μινσκ.

Από την Λευκορωσία διακρίθηκαν οι Σαλάς και Παραχούτσκι (9ρ. και δύο ασίστ) με 26 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Τουρκία ξεχώρισαν οι Χάζερ και Γιασάρ με 17 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα:  20-17, 43-34, 61-53, 84-70