Φιλική νίκη της Λετονίας επί της Λιθουανίας

Η Εθνική Λετονίας νίκησε εντός έδρας σε φιλική αναμέτρηση την Εθνική Λιθουανίας με 70-52, λίγες μέρες πριν τα "παράθυρα" των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Η Λετονία είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (16-15). Οι δύο ομάδες ήταν πολύ ανταγωνιστικές στο δεύτερο δεκάλεπτο και εναλλάσονταν στο σκορ, με το αποτέλεσμα να είναι ισόπαλο στο τέλος του ημιχρόνου (31-31).

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 19-12, προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (50-43). Η Λετονία πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 20-9, νίκησε εντός έδρας την Λιθουανία με 70-52. Υπενθυμίζουμε ότι η Λετονία θα βρεθεί στον δρόμο της Εθνικής Ελλάδας στον δεύτερο γύρο των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Από την Λετονία διακρίθηκαν οι Λόμαζς και Γκρατζούλις με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Λιθουανία ξεχώρισαν οι Μπραζντέικις και Ζουκάουσκας με 13 και επτά πόντους.

Δεκάλεπτα:  16-15,  31-31, 50-43, 70-52