Φιλικές νίκες για Κροατία και Σλοβακία

Η Κροατία και η Σλοβακία νίκησαν σε φιλική αναμέτρηση την Πολωνία και την Πορτογαλία αντίστοιχα.

Πορτογαλία-Σλοβακία: 73-80

Πολλές οι εναλλαγές στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με την Πορτογαλία να έχει στο δεύτερο δεκάλεπτο κυρίως τον πρώτο λόγο, αλλά το αποτέλεσμα να είναι ισόπαλο στο τέλος του ημιχρόνου (41-41). Η ομάδα από την Κεντρική Ευρώπη ανέβασε ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 22-14, προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-55). Η Σλοβακία διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Πορτογαλία με 80-73.

Από την Σλοβακία διακρίθηκαν οι Ντολεζάι και Μπαχάν με 20 κα 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Πορτογαλία ξεχώρισαν οι Μπρίτο και Αμαράντε με 15 και δώδεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 17-18, 41-41, 55-63, 73-80

Κροατία-Πολωνία: 92-74

Οι δύο ομάδες ήταν ανταγωνιστικές από την αρχή του αγώνα, με ττην Κροατία να έχει προβάδισμα δύο πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (40-38). Η βαλκανική χώρα ανέβασε ρυθμό και προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-61). Η Κροατία συνέχισε δυνατά στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 25-13, νίκησε την Πολωνία με 92-74.

Από την Κροατία διακρίθηκαν οι Ζούμπτσιτς και Ντρέζνιακ να σκοράρουν από 19 πόντους έκαστος. Από την Πολωνία ξεχώρισε ο Ολέινικζακ με 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 40-38, 67-61, 92-74