Ιταλία-Σλοβενία 71-90: Ο Ντόντσιτς... χάλασε το ντεμπούτο του Ποτσέκο

Η Εθνική Σλοβενίας νίκησε την Εθνική Ιταλίας σε φιλική αναμέτρηση με 90-71, λίγες μέρες πριν τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Στην Εθνική Ιταλίας, ντεμπούτο έκανε ο προπονητής, Τζιανμάρκο Ποτσέκο στο παιχνίδι στην Τεργέστη κόντρα στην Εθνική Σλοβενιας, οπού μεταξύ άλλων έπαιξε και ο Λούκα Ντόντσιτς.

Υψηλό το σκορ στην αρχή του αγώνα, με την Σλοβενία να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-23). Η βαλκανική χώρα πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 16 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (53-37). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν δυναμικά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 29 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (77-48). Η Σλοβενία διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Ιταλία σε φιλική αναμέτρηση με 90-71.

Ο Ντόντσιτς σε 23:36 λεπτά, είχε 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο, κάνοντας παράλληλα 3 λάθη.

Δεκάλεπτα: 23-27, 37-53, 48-77, 71-90