Ουκρανία-Ιταλία 89-97: Το ανέτρεψε με υπογραφή των Φοντέκιο και Μέλι

Η Εθνική Ιταλίας νίκησε την Εθνική Ουκρανίας με 97-89, κάνοντας ανατροπή και ανέβηκε στο 4-1, ενώ η χώρα της Ανατολικής Ευρώπης έπεσε στο 1-4.

Οι δύο ομάδες ήταν το ίδιο ανταγωνιστικές στα πρώτα λεπτά, με αποτέλεσμα να ειναι ισόπαλες στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-19). Η Ουκρανία ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 26-15, προηγήθηκε με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-34).

Η γειτονική χώρα πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 38-22, έφερε τα πάνω-κάτω στον αγώνα και προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (72-67). Η Ιταλία διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Ουκρανία με 97-89. Υπενθυμίζουμε ότι οι δύο ομάδες είναι μαζί με την Εθνική Ελλάδας στον όμιλο του Μιλάνου για το Eurobasket 2022, οπότε σύντομα θα ξανασυναντηθούν μεταξύ τους.

Από την Εθνική Ιταλίας διακρίθηκαν οι Φοντέκιο και Μέλι με 20 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την Εθνική Ουκρανίας ξεχώρισε ο Μιχαίλιουκ με έντεκα πόντους, με τους Γκερούν, Λουκάσοβ και Πίστοβι να σκοράρουν από δέκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 19-19, 45-34, 67-72, 89-97