Λετονία-Τουρκία 111-85: Σάρωσαν τους γείτονες με ραψωδία Πορζίνγκις

Η Εθνική Λετονίας νίκησε την Εθνική Τουρκίας με 11-85, για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Δυνατά ξεκίνησε η Τουρκία και πήρε προβάδισμα με έξι πόντους (9-3), αλλά η Λετονία με ένα επί μέρους σκορ 28-11, κατάφερε να είναι μπροστά με έντεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (31-20). Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (56-47).

Η χώρα της Βαλτικής πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 31-26, προηγήθηκε με 24 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (87-63). Η Λετονία διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Τουρκία με 111-85.

Από την Λετονία διακρίθηκαν οι Πορζίνγκις και Νταβ. Μπέρτανς με 22 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την Τουρκία ξεχώρισαν οι Λάρκιν και Οσμάν με 15 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 31-20, 56-47, 87-63, 111-85