Σερβία-Ελλάδα 100-94: Πάλεψε η γαλανόλευκη με «40αρα» Γιάννη, αλλά οι γηπεδούχοι πήραν την ματσάρα

Η Εθνική Ελλάδας πάλεψε μέχρις εσχάτων και έδειξε πολύ ανταγωνιστικό πρόσωπο κόντρα στην Εθνική Σερβίας, αλλά γνώρισε την ήττα στο Βελιγράδι, με 100-94 στην παράταση. Η γαλανόλευκη έπεσε στο 3-2, ενώ οι πλάβι ανέβηκαν στο 2-3 στον όμιλο των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Δυναμικά ξεκίνησε η Σερβία, που πήρε προβάδισμα επτά πόντων στο 4' λεπτό (11-4). Η Ελλάδα έφερε το ματς στα ίσα στο 6' λεπτο (15-15) και οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στο επόμενο διάστημα, με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (31-25). Ιδιαίτερο στατιστικό για την Σερβία είναι το 4/4 τρίποντα, με την Ελλάδα να έχει 3/6 τρίποντα σε εκείνο το χρονικό διάστημα.

Η γαλανόλευκη μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και προσπέρασε στο 15' λεπτό με το καλάθι του Σλούκα (42-40). Οι πλάβι έχοντας ένα επί μέρους σκορ 11-2 στα εναπομείντα λεπτά, προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (51-44). Ιδιαίτερα πρέπει να αναφερθούμε στην τεχνική ποινή που δόθηκε στον Γιάννη Αντετοκούνπο για φλόπινγκ σε μια φάση που δέχθηκε αγκωνιά από τον Νίκολα Γιόκιτς. Ο Κώστας Αντετοκούνμπο πήγε κουτσαίνοντας στα αποδυτήρια, με την ομοσπονδία να εξηγεί τον τραυματισμό του με σχετική ενημέρωση. Ο Βασίλιε Μίτσιτς χτύπησε στο δεξί αστράγαλο και έμεινε για ώρα στο παρκέ, υποβασταζόμενος, ενώ δεν πατούσε καθόλου το πόδι του κατά την έξοδο του προς τα αποδυτήρια.

Παρότι οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με +10 στο 24' λεπτό (60-50), η γαλανόλευκη βρήκε απαντήσεις και μείωσε στους τρεις πόντους στο 25' λεπτό (61-58). Οι πλάβι κράτησαν την απόσταση τους στα επόμενα λεπτά και προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-63). Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 24-17, κατάφερε οι δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της κανονικής περιόδου (87-87). Ο Ντόρσει με τρίποντο έκανε το 87-87, ενώ ο Γιάραμαζ δεν κατάφερε να ευστοχήσει στην τελευταία χρονικά φάση. Στην παράταση, οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι και ο Γιόκιτς με καλάθι του, έδωσε αέρα έξι πόντων στην ομάδα του, 2:54 πριν από το φινάλε. Αν και η γαλανόλευκη έβγαλε δυναμική και μείωσε στους τρεις πόντους (95-92, 43' λεπτό), η Σερβία ήταν πιο αποτελεσματική και νίκησε στην παράταση με 100-94.

Από την Εθνική Ελλάδας διακρίθηκαν οι Γιάννης Αντετοκούνμπο και Ντόρσει με 40 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Εθνική Σερβίας ξεχώρισαν οι Γιόκιτς και Γιάραμαζ με 29 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 31-25, 51-44, 70-63, 87-87 (τέλος της κανονικής περιόδου), 100-94 (τέλος της πρώτης παράτασης)

ΣΕΡΒΙΑ (Πέσιτς): Γκούντουριτς 5 (1), Γιάραμαζ 15 (3/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Γιόκιτς 29 (9/13 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/10 βολές, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη), Κάλινιτς 6 (6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Λούτσιτς 14 (2), Νταβίντοβατς, Ντόμπριτς 1 (0/3 τρίποντα, 1/2 βολές), Γιάγκοντιτς - Κουρίτζα, Μαρίνκοβιτς 9 (1), Μίτσιτς 9 (2), Μιλουτίνοβ 12 (4/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ)

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Γιάννης Αντετοκούνμπο 40 (12/18 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 10/14 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη, 2 κλεψίματα), Καλάθης 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ντόρσεϊ 16 (4/10 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Λαρεντζάκης (0/3 σουτ, 3 ριμπάουντ), Παπανικολάου 8 (2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Αγραβάνης 5 (1), Κώστας Αντετοκούνμπο 6 (3/3 δίποντα), Θανάσης Αντετοκούνμπο 12 (2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 λάθη, 3 κλεψίματα), Κασελάκης, Λούντζης, Σλούκας 2 (6 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Σερβίας: 25/46 δίποντα, 11/20 τρίποντα, 17/26 βολές, 34 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 9 επιθετικά), 25 ασίστ, 18 λάθη, 10 κλεψίματα, 2 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 24/40 δίποντα, 13/25 τρίποντα, 10/14 βολές, 39 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 14 επιθετικά), 26 ασίστ, 20 λάθη, 13 κλεψίματα, 4 μπλοκ