Ελλάδα-Λετονία 60-80: Και τώρα το μυαλό στο ματς με το Βέλγιο

Η Εθνική Ελλάδας πλήρωσε την αστοχία και τις απουσίες, για αυτό και γνώρισε βαριά εντός έδρας ήττα από την Εθνική Λετονίας με 80-60. Η γαλανόλευκη θα τα παίξει όλα για όλα στο Μονς απέναντι στην Εθνική Βελγίου, σε ένα παιχνίδι με χαρακτήρα... τελικού.

Δυνατό ξεκίνημα για την Εθνική Λετονίας με επτά σερί πόντους στο 3΄λεπτό (7-0). Αν και οι φιλοξενούμενοι είχαν τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα, η Εθνική Ελλάδας με ένα επί μέρους σκορ 13-7 και μείωσε στον ένα πόντο στο 9' λεπτό (14-13). Ο Λόμαζς με λέι απ, βοήθησε τους Λετονούς να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (16-13).

Αν και η γαλανόλευκη μείωσε τους τέσσερις πόντους σε δύο περιπτώσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο, η χώρα από την Βαλτική είχε τον πρώτο λόγο και προηγήθηκα με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (36-28).

Η Εθνική Λετονίας πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 27-17, προηγήθηκε με 18 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-45). Η χώρα της Βαλτικής διατήρησε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Εθνική Ελλάδας με 80-60.

Από την Εθνική Λετονίας διακρίθηκαν οι Στρέλνιεκς και Τίμμα με 19 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την Εθνική Ελλάδας ξεχώρισαν οι Γκίκας και Γόντικας με έντεκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 13-16, 28-36, 45-63, 60-80

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ζουράποβιτς, Μαέστρε, Μάτεγεκ

On Fire: Ο Στρέλνιεκς της Εθνικής Λετονίας με 19 πόντους, δύο ριμπάουντ και τρεις ασίστ σε 19:56 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +25 για την Εθνική Λετονίας (70-45, 32' λεπτό).