Rising Stars: Ασταμάτητος ο Πατρίκης για την αήττητη ΔΕΚΑ, με υπογραφή Μαραγκουδάκη και Αλεξάκη η νίκη του Περιστερίου

Δείτε όλα συνέβησαν στην 10η αγωνιστική του Rising Stars Tournament:

Το αήττητο της διατήρησε η ΔΕΚΑ, που με πρωταγωνιστή τον ασταμάτητο Πατρίκη (27 πόντοι, 14 ριμπάουντ), επικράτησε των Rising Stars South. Εντυπωσιακός ο Ολυμπιακός... καθάρισε την Ελλάς U16, ενώ οι Rising Stars North επιβλήθηκαν του Πανερυθραϊκού. Ο Άρης ανέβασε την απόδοση του στο β' μέρος και επιβλήθηκε του Προμηθέα, ενώ ο Παναθηναϊκός, χάρη σε ε΄να εκκωφαντικό 23-0 στην τρίτη περίοδο, επέστρεψε από το -12, φτάνοντας στην νίκη απέναντι στον Μίλωνα. Τέλος, με τους Αλεξάκη και Μαραγκουδάκη να κάνουν double - double, το Περιστέρι επικράτησε με ανατροπή του Κρόνου Αγ. Δημητρίου.

Αναλυτικά η ενημέρωση της ΕΟΚ:

Πανερυθραϊκός-Rising Stars North 73-86

Στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της προτελευταίας ημέρας της κανονικής περιόδου στο τουρνουά Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική, οι Rising Stars North επικράτησαν με 86-73 του Πανερυθραϊκού στο πρώτο κλειστό γυμναστήριο της Μίκρας στη Θεσσαλονίκη.

Ο Πανερυθραϊκός προηγήθηκε με νταμπλ-σκορ (10-5) στα τέσσερα πρώτα λεπτά του αγώνα. Ο Πέργουλης ισοφάρισε σε 12-12 (5΄34΄΄) και στη συνέχεια οι επίλεκτοι του Βορρά προηγήθηκαν με επτά πόντους διαφορά (20-13, στο 8΄49΄΄ με τον Κοκτσίδη).

Το προβάδισμα σε αυτά τα επίπεδα διατηρήθηκε για τους Rising Stars North μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου όταν ο Δονάκης με τρίποντο έφερε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (33-23). Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να διαμορφώνεται σε 43-36, ένα δευτερόλεπτο πριν το τέλος του δεκαλέπτου με τρίποντο του Λέφα.

Η ομάδα της Νέας Ερυθραίας μείωσε σε 50-45, όμως οι επίλεκτοι του Βορρά με σερί 10-0 μέσα σε τρία λεπτά πήραν μια πολύ σημαντική διαφορά που έφθασε στο +17 (68-51) με τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Ο Μπαδιάς με τρίποντο έφερε το σκορ πάνω από τους 20 πόντους (73-51, 31΄16΄΄) καθαρίζοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Ο Πανερυθραϊκός μείωσε σε 75-64 με τον Κακαρούχα (36΄01΄΄) και με τον Παπαζώτο σε 80-73 δύο λεπτά πριν το τέλος, όμως δεν μπόρεσε να καταφέρει κάτι περισσότερο.

Διαιτητές: Ηλιόπουλος-Αθανασιάδης Α.-Αβρονιδάκης

Δεκάλεπτα: 16-20, 36-43, 51-68, 73-86

Πανερυθραϊκός (Χαρτοματσίδης): Καπάτσος 3(1), Παπαζώτος 14(1), Ψοφάκης, Κακαρούχας 18(3), Χουχουλής 7(2), Βυτογιάννης 5(1), Τσανη 3(1), Χαβουτσάς 19, Μιχαηλίδης 4(1), Αντωνόπουλος, Τζαβάρας

Rising Stars North (Μπουσβάρος): Αλεμδάρ 2, Ντόντης 4, Σάββας 6, Γκοτζαμανίδης 13(1), Τοπάλης 2, Πέργουλης 12(3), Κατσιμαγκλής 2, Κοκτσίδης 6, Λέφας 23(2), Δονάκης 7, Μανθόπουλος 2, Μπαδιάς 7(1)

Μπορείτε να δείτε τη στατιστική της αναμέτρησης ΕΔΩ

Μπορείτε να δείτε τον αγώνα ΕΔΩ

ΔΕΚΑ-Rising Stars South 76-68

Η ΔΕΚΑ στο δρόμο για το Final 8 διατήρησε το αήττητο με το 76-68 επί της Rising Stars South στα Εκπαιδευτήρια Μαντουλίδη για την 10η αγωνιστική του Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική. Αύριο στο ίδιο γήπεδο αντιμετωπίζουν αντίστοιχα τον Προμηθέα Πάτρας (13.30) και τον Άρη (11.00).

Οι επίλεκτοι Νότου ήταν αυτοί που έχτισαν πρώτοι ένα μικρό προβάδισμα στο παιχνίδι το οποίο έφτασε στο +7 (10-17, 9’40”) με τον Ολύμπιο να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων. Οι Θεσσαλονικείς αντέδρασαν στη δεύτερη περίοδο και με τον Μακαρατζή βρέθκαν στη θέση του οδηγού (23-21, 15′). Οι δύο ομάδες βρέθηκαν να συμβαδίζουν στο σκορ για το επόμενο πεντάλεπτο.

Τα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου είχαν τη σφραγίδα της ΔΕΚΑ. Μπήκε στο παιχνίδι με ένα 10-3 για να φτάσει στο 41-34 και με τον Σεκερτζή να ευστοχεί στο 54-43 (26’30”). Η αντίδραση ήταν άμεση από την Rising Stars South με ένα 7-0 να οδηγεί στο 54-50 (27’30”) και τον Χαντζή να δίνει και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του (56-58, 31’30”). Διαδοχικά τρίποντα και ο Μουτάφης οδήγησαν στο 61-61 (32’10”). Ο ίδιος με τρίποντο οδήγησε τη διαφορά και πάλι στο +10 (74-64, 38′) σφραγίζοντας ουσιαστικά τη νίκη της ομάδα του με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με

Διαιτητές: Παπαθανασίου, Σιταρίδης, Κούρογλου

Δεκάλεπτα: 12-17, 31-31, 56-53, 76-68

ΔΕΚΑ (Νικολαϊδης): Μακαρατζής 8 (1), Βογιατζής 10, Στράντζαλης 2, Κεραμιτσόπουλος, Πατρίκης 27 (14ρ.), Μουτάφης 22 (2), Πούντος 3 (1), Σεκερτζής 4

Rising Stars South (Παπαδόπουλος): Αμπατζής 13, Τσίπας 4, Ρενιέρης 5 (1), Χαντζής 5 (1), Αθανασόπουλος 5 (1), Ρουμελιώτης 17 (1τρ. 11ρ.), Αλεξανδρόπουλος 3 1), Λαγογιάννης, Ολύμπιος 11 (1), Μπρατάκος 2, Στογιάνοβιτς 1, Ραχούτης 2

Ολυμπιακός-Ελλάς U16 84-41

Εντυπωσιακός ο Ολυμπιακός επικράτησε της Ελλάς U16 με 84-41, στο δεύτερο και τελευταίο σημερινό παιχνίδι για το τουρνουά Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική στο κλειστό γυμναστήριο της Μίκρας.

Οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν από τα πρώτα λεπτά τα… δόντια τους, απέναντι στους μικρότερους ηλικιακά παίκτες της προεθνικής παίδων, καθώς προηγήθηκαν με καλάθι του Ροζακέα με 10-2 (2΄34΄΄). Η διαφορά γρήγορα ξεπέρασε και τους δέκα πόντους (16-5 στο 5΄34΄΄) με σουτ του Παπασταύρου. Ένα τρίποντο του Σεγκούρα στο 16ο λεπτό έκανε το 35-15, για να κλείσει η δεύτερη περίοδος με το ευρύ 45-23.

Με ένα σερί 10-2 στα πέντε πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου το σκορ έγινε 55-25 ύστερα από δίποντο του Αμπόση. Η διαφορά ανέβαινε συνεχώς γα την ομάδα του Πειραιά που με σερί 18-4 στην περίοδο έφτασε να προηγείται στη λήξη της με 63-27.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία με τους προπονητές των δύο ομάδων να χρησιμοποιούν όλους τους παίκτες που είχαν στη διάθεσή τους και το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με τον Ολυμπιακό να επικρατεί με 84-41.

Διαιτητές: Ηλιόπουλος-Αθανασιάδης Αθ.-Αβρονιδάκης

Δεκάλεπτα: 23-11, 45-23, 63-27, 84-41

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Μπουρνελές 4, Αγγελόπουλος 2, Γιακάι 9, Ντάψης 10, Λυκογιάννης 2, Ροζακέας 15(2), Σπάρταλης 11, Σαλταρίκος 5(1), Αντωνίου, Σεγκούρα 16(2), Αμπόση 8, Παπασταύρου 2

Ελλάς U16 (Καλαμπόκης): Ιωάννου 5, Γκλαβάκης 2, Σταμούλος 4, Παραλίκας 6(2), Χαϊδεμένος 3, Παπαδάτος 4, Πεταλωτής, Παγουλάτος, Μανωλιτσάκης 5, Ασημένιος 3, Μπιλιώνης 4, Χαρτώνας 5(1).

Mπορείτε να δείτε τη στατιστική της αναμέτρησης ΕΔΩ

Άρης-Προμηθέας Π. 71-61

Ο Άρης πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού από τα μέσα της τρίτης περιόδου και έφτασε στη νίκη με 71-61 επί του Προμηθέα Πάτρας για την 10η αγωνιστική του Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική στο ΚΓ των Εκπαιδευτηρίων Μαντουλίδη. Εκεί όπου αύριο, τελευταία μέρα της κανονικής περιόδου, ο Άρης θα αντιμετωπίσει την Rising Stars South (11.00) και ο Προμηθέας τη ΔΕΚΑ (13.30).

Ισορροπημένος ήταν ο αγώνας ανάμεσα στις δύο ομάδες σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Οι Αχαιοί έδειχναν να έχουν ένα μικρό προβάδισμα στο παρκέ, το οποίο μεταφράστηκε σε μικρές διαφορές, αλλά ουσιαστικά οι δύο αντίπαλοι συμβάδισαν για ένα εικοσάλεπτο.

Ο Προμηθέας κατάφερε να φτάσει στο +6 (29-35, 22’20’’) στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου με τον Πρέκα με τον Βλάσση να ακολουθεί για το 31-37 (24’) και τον Τσαχτσίρα να απαντά και στις δύο περιπτώσεις (34-37, 24’30’’). Ο Καζαμίας ήταν αυτός που με 4/4 ελεύθερες βολές έδωσε το προβάδισμα στον Άρη (40-39, 26’20”) και συνέχισε εύστοχος από τη γραμμή της φιλανθρωπίας και για το 50-43 (29’20”). Οι “κιτρινόμαυροι” έφτασαν στο +11 (56-45) στην αρχή της τέταρτης περιόδου και τελικά στην επικράτηση με 71-61.

Διαιτητές: Παπαθανασίου, Σιταρίδης, Τσαρδούλιας

Δεκάλεπτα: 16-19, 27-30, 51-43, 71-61

Άρης (Κεσαπίδης): Τσαχτσίρας 18 (2), Βενετίδης 2, Καζαμίας 18, Επαμεινώνδας 4, Πατεράκης 4, Κοτσαπουικίδης, Πουρλίδας 6 (2), Συμεώνοφ, Βασιλάκης 3, Φωτιάδης 7 (2), Κασιάνος 2, Γιαννίκος 7 (1τρ., 13ρ.)

Προμηθέας Π. (Σκροπολίθας): Ντούβας, Σοϊλεμετζίδης 5, Χρηστέας 2, Γκούμας 5, Μικές2, Βλάσσης 12, Βασιλείου 4, Θεοδωρίδης 2, Πρέκας 21 (3), Δένδης 2, Κατσιγιάννης 4, Παπαλεξανδράκης 2

Παναθηναϊκός-Μίλων 89-62

Ο Παναθηναϊκός χρησιμοποίησε ένα 23-0 στην τρίτη περίοδο για να επιστρέψει από το -12 και να φτάσει στη νίκη με 89-62 επί του Μίλωνα στο ΚΓ Ελευσίνας για την 10η αγωνιστική του Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική. Αύριο οι δύο ομάδες αντιμετωπίζουν αντίστοιχα τον Κρόνο Αγ. Δημητρίου (12.00) και το Περιστέρι (14.15).

Οι Νεοσμυρνιώτες έδειξαν να έχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού από τα πρώτα κιόλας λεπτά (7-14, 5’10’’), καταφέρνοντας να φτάσουν στο +12 (18-30, 11’) στην αρχή της δεύτερης περιόδου. Ο Μίλωνας πίεσε, έτρεξε και δημιούργησε προβλήματα στους «πράσινους», παρά την απουσία του πρώτου σκόρερ και ριμπάουντερ της ομάδας, Παναγιώτη Παγώνη.

Ο Παναθηναϊκός ανέβασε την πίεση στην άμυνα, βρήκε εύστοχα σουτ και με ένα επιμέρους 27-10 στο δεύτερο δεκάλεπτο έφτασε στο 45-40 (17’40’’). Οι «πράσινοι» συνέχισαν στον ίδιο δρόμο, έκαναν ένα 17-0 στην τρίτη περίοδο για να φτάσουν στο +20 (67-47, 25’) και διεύρυναν ακόμη περισσότερο το σερί τους (70-47, 26’). Το πρώτο εύστοχο σουτ για τον Μίλωνα στην τρίτη περίοδο ήρθε στο 26’35’’ με τον Φύτρο να γράφει το 70-49. Το επιμέρους σκορ στο διάστημα αυτό ήταν 27-4 για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος έφτασε στο τελικό 89-62.

Διαιτητές: Κατσέλη, Παπαχρυσανθακόπουλος, Μούστρης

Δεκάλεπτα: 18-27, 50-47, 77-61, 89-62

Παναθηναϊκός (Ρήγγας): Μπίνης 2, Ζερβός 11 92), Αθανασόπουλος 3, Τσακίρης 7 (1), Κουστένης 20, Κώτσαλος 11, Κωνσταντινίδης 1, Αδαμόπουλος 8, Γκόλαντας 8, Βοκοτόπουλος, Γεώργας 13 (1), Τάσκος 5 (1)

Μίλων (Παπαδάτος): Μαραμενίδης 1, Παυλόπουλος 9 (1), Πανολίας 9 (3), Φραγκιαδάκης 4, Μπεζαντάκος 2, Γεωργίζας Φ. 5, Φύτρος 3, Γεωργίζας Ν., Λειβαδάς, Γκίνος 11 (2), Καλαμπόγιας 7, Ντζέντοβιτς 11

Περιστέρι-Κρόνος Αγ. Δημητρίου 87-79

To Περιστέρι έκανε την ανατροπή είχε δύο παίκτες με double double στα πρόσωπα των Αλεξάκη και Μαργκουδάκη και νίκησε στο ΚΓ Ελευσίνας τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου με 87-79, παρά τους 32 πόντους του Σουγλέρη. Στην αυριανή 11η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου του Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική οι δύο ομάδες αντιμετωπίζουν αντίστοιχα τον Μίλωνα (14.15) και τον Παναθηναϊκό (12.00) στο ΚΓ Καλυβίων.

Ο Κρόνος αιφνιδίασε το Περιστέρι από τα πρώτα λεπτά φτάνοντας ως το +10 (10-20, 6’45’’) από τα χέρια του Σουλιμιώτη. Οι «κυανοκίτρινοι» αντέδρασαν με τον Μαραγκουδάκη να γράφει το το 17-20 (9’10’’) και τον Τζιάλλα να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια (23-23, 12’). Ο Αλεξάκης ήταν αυτός που πήρε τη σκυτάλη για να δώσει το προβάδισμα στο Περιστέρι (28-27, 14’) με εύστοχο σουτ τριών πόντων. Η απάντηση από τον Κρόνο ήρθε άμεσα με τον Σουγλέρη να υπογράφει το 28-33 (25’20’’) και το 38-46 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μισό της αναμέτρησης.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και αύξησαν την απόσταση ανάμεσα στις δύο ομάδες με τον Μαρτζούκο να διαμορφώνει το 41-51 (21’45’’) και τον Σουγλέρη να στέλνει τη διαφορά στο +13 (47-60, 26’30’’). Το Περιστέρι συνέχισε να μάχεται και με ένα επιμέρους 15-3 πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (62-63, 31’15”), ο Μαραγκουδάκης οδήγησε σε μία ακόμη ισοπαλία (65-65, 32′) και ο Αλεξάκης έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (67-65, 33′). O Kαραθανάσης συνέχισε να προσφέρει και σε μία καθοριστική στιγμή έδωσε βοήθειες και έγραψε το 81-74 (37’40”). Καθοριστικό ήταν και το έκτο τρίποντο του Αλεξάκη, το οποίο διαμόρφωσε το 84-76 (38’30”) με το Περιστέρι να φτάνει στη νίκη με το τελικό 87-79.

Δεκάλεπτα: 17-23, 38-46, 58-63, 87-79

Περιστέρι (Παπαμάρκος): Καράγκουτης, Τζιάλλας 15 (2), Καραθανάσης 9 (14ρ.), Λιοσάστος 3 91), Πολίτης 4, Μαραγκουδάκης 22 (10 α.), Κουγιουμουτζής 3, Κολοβός, Αλεξάκης 31 (6τρ. 14ρ.)

Κρόνος Αγ. Δημητρίου (Στεφανάκης): Μαρτζούκος 17 (3), Μποσγανάς 3 (1), Ιακώβου, Λυσάνδρου 6, Σουγλέρης 32 (2), Κακαβιάς, Σουλιμιώτης 19 (3), Σερίφης, Ζαμπούκας 2