Rising Stars - Ολοκληρώθηκε η κανονική περίοδος, αυτές είναι οι ομάδες του Final 8

Ολοκληρ΄ώθηκε η κανονική περίοδος του Rising Stars Tournament, με την διεξαγωγή της 11ης αγωνιστικής και παράλληλα έγιναν γνωστές οι ομάδες που θα συνεχίσουν στο Final 8.

Πρώτη και καλύτερη η αήττητη ομάδα της ΔΕΚΑ, με την πρώτη τετράνα να συμπληρώνουν οι Ολυμπιακός, Παναθηναϊκός και Περιστέρι. Οι τέσσερις αυτές ομάδες θα διατηρήσουν τις θέσεις τους στη διαδικασία της κλήρωσης για τα ζευγάρια της τελικής φάσης που θα διεξχθεί 1-3 Μαρτίου.

΄Όσον αφορά την δεύτερη τετράδα, αποτελείται από τους Rising Stars South, Rising Staras North, Άρη και Προμηθέα και θα πραγματοποιηθεί κλήρωση για το ποια ομάδα θα αντιμετωπίσει η καθεμία από αυτές τις αρχικής τετράδας.

Αναλυτικά η ενημέρωση της ΕΟΚ:

Rising Stars South-Άρης 78-64

Η Rising Stars South έκλεισε τις υποχρεώσεις της στην κανονική περίοδο του Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική με νίκη επί του Άρη με 78-64 στο ΚΓ Εκπαιδευτηρίων Μαντουλίδη.

Οι επίλεκτοι Νότου έχτισαν πολύ νωρίς στο παιχνίδι μια διαφορά, φτάνοντας στο 14-2 (5΄) και το 24-7 (9’40’’). Στο διάστημα που ακολούθησε οι Θεσσαλονικείς προσπάθησαν, αλλά αν δεν μπόρεσαν να απειλήσουν την Rising Stars South, η οποία είχε ισορροπία στην επίθεσή της και ήταν και εύστοχη από τη γραμμή των τριών πόντων (42% στην έναρξη της τέταρτης περιόδου). Η διαφορά διατήρησε διψήφια τιμή ως το τέλος της αναμέτρησης και το 78-64.

Διαιτητές: Δέλλας, Κοντογιάννης, Αγραφιώτης Β.

Δεκάλεπτα: 24-10, 49-28, 61-46, 78-64

Rising Stars South (Παπαδόπουλος): Αμπατζής 9 (1), Τσίπας 6 (1), Ρενιέρης 10 (1), Χαντζής 5, Αθανασόπουλος 7 (1), Αλεξανδρόπουλος 8 (1), Λαγογιάννης 13 (3), Ολύμπιος 9 (1), Μπρατάκος 4, Στογιάνοβιτς 3 (1), Ραχούτης 4

Άρης (Κεσαπίδης): Τσαχτσίρας 18 (2), Βενετίδης 1, Καζαμίας 2, Επαμεινώνδας 16 (2), Πατεράκης 7 (1), Πουρλίδας 11 (1), Βασιλάκης, Φωτιάδης 1, Κασιάνος 3, Γιαννίκος 5

Μπορείτε να δείτε τη στατιστική της αναμέτρησης ΕΔΩ

Ελλάς U16-Πανερυθραϊκός 69-77

Συναρπαστικός και δυνατός ο πρώτος αγώνας της τελευταίας ημέρας του τουρνουά Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική στο κλειστό γυμναστήριο της Μίκρας, ανάμεσα στην Εθνική Παίδων και στον Πανερυθραϊκό. Η ομάδα της Ν.Ερυθραίας επικράτησε με 69-77, μετά από καλό παιχνίδι κι απ’ τις δυο πλευρές.

Στο πρώτο ημίχρονο οι «κόκκινοι» της Ν.Ερυθραίας ήταν καλύτεροι «στις λεπτομέρειες», προηγήθηκαν με 13-18 στο πρώτο δεκάλεπτο, η Εθνική βελτιώθηκε λίγο στην άμυνα στο δεύτερο δεκάλεπτο και ο αγώνας έγινε «ντέρμπι», ως τη λήξη για το 31-32 του ημιχρόνου. Οι δυο ομάδες συνέχισαν με διάθεση και στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πανερυθραϊκός είχε το «πάνω χέρι», έστω και με μικρή διαφορά. Με τρίποντο του Μπιλιόνη η Εθνική ισοφάρισε σε 39-39. Το «ντέρμπι» συνεχίστηκε με διαδοχικά καλάθια εκατέρωθεν, ο Κακαρούχας έκανε το 51-56 με τρίποντο και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 52-58 για τους «ερυθρόλευκους».

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Πανερυθραϊκός κατάφερε να ξεφύγει λίγο στο σκορ (64-70, 68-72 στα 48’’ με Κακαρούχα σε κρίσιμο καλάθι) και εν τέλει να την κρατήσει μέχρι τέλους για να πάρει τη νίκη με 69-77, με κορυφαίους τους Παπαζώτο και Κακαρούχα με 30 και 27 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Αγραφιώτης, Ντόντης, Τσαρδούλιας

Δεκάλεπτα: 13-18, 31-32, 52-58, 69-77

Ελλάς U16 (Καλαμπόκης): Ιωάννου 3, Γκλαβάκης 7, Σταμούλος, Παραλίκας 5(1), Χαιδεμένος 12(1), Παπαδάτος 4, Πεταλωτής 2, Παγουλάτος 4, Μανωλιτσάκης 2, Ασημένιος 7, Μπιλιώνης 5(1), Χαρτώνας 17(1)

Πανερυθραϊκός (Χαρτοματσίδης): Καπάτσος 3(1), Παπαζώτος 30(1), Ψωφάκης, Κακαρούχας 27(2), Χουχουλής 3, Βυτογιάννης 4, Τσάνη 10(1), Χαβούτσας, Μιχαηλίδης, Αντωνόπουλος, Τζαβάρας.

Κρόνος Αγ. Δημητρίου-Παναθηναϊκός 75-72

Ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου πάλεψε, ήταν εύστοχος από τη γραμμή (19/20) και νίκησε 75-72 τον Παναθηναϊκό στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου του Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική στο ΚΓ Καλυβίων.

Οι «πράσινοι» έφτασαν σε double score λίγο μετά τα μισά της πρώτης περιόδου (8-16, 6’) και έδωσαν διψήφια τιμή στη διαφορά λίγο αργότερα με τον Κώτσαλο να γράφει το 8-18. Ο Κρόνος προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ και με τον Μποσγανά να ευστοχεί από τα 6μ75 πλησίασε (22-26, 13’).

Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε και πάλι με τον Κουστένη να διαμορφώνει το 22-32 (14’40’’), αλλά Κακαβιάς και Μαρτζούκος βοήθησαν την ομάδα τους να πλησιάσει για μία ακόμη φορά (34-38, 18’50’’). Το σκηνικό επαναλήφθηκε και στην Τρίτη περίοδο με το 39-46 (24’40’’) να γίνεται 45-46 (25’20’’) και τον Σουγλέρη να δίνει προβάδισμα στον Κρόνο (49-48, 27’50’’). Με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Κουστένη ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε και πάλι (53-51, 29’50”) λίγο πριν την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου, χάνοντας σε ένα καθοριστικό σημείο της αναμέτρησης τον Δημήτρη Ζερβό (αποχώρησε με ενοχλήσεις στον αστράγαλο).

Κουστένης και Γκόλαντας οδήγησαν στο 55-58 (31’10”) με τον Μαρτζούκο να φέρνει και πάλι το παιχνίδια στα ίσια (58-58, 32’40”). O Κρόνος με 100% από τη γραμμή (15/15) προηγήθηκε (60-58, 33′), τρίποντα από Μαρτζούκο και Κουστένη οδήγησαν στο 71-69 με ένα λεπτό να απομένει. Το παιχνίδι πήγε στις βολές με τον Σουγλέρη να γράφει το 75-72 με 12” στο ρολόι και τον ίδιο να μετρά 11/11 από τη γραμή της φιλανθρωπίας. Σκορ με το οποίο ήταν και το τελικό της αναμέτρησης.

Κρόνος Αγ. Δημητρίου (Στεφανάκης): Μποσγανάς 11 (3), Πέτρου 2, Παπαδάκος 6, Μαρτζούκος 20 (2), Σουγλέρης 23, Κακαβιάς 9 (1), Καϊμακάκης 2, Σουλιμιώτης 2, Ζαμπούκας

Παναθηναϊκός (Ρήγγας): Μπίνης, Ζερβός 6 (2), Αθανασόπουλος 1, Τσακίρης, Κουστένης 19 (2), Κώτσαλος 10 (10ρ.), Κωνστανινίδης, Αδαμόπουλος 10, Γκόλαντας 17, Γεώργας 9, Τάσκος

Προμηθέας Π.-ΔΕΚΑ 75-86

Η ΔΕΚΑ αντέδρασε, προηγήθηκε και έφτασε στη νίκη με το 86-75 επί του Προμηθέας Πάτρας στο ΚΓ Εκπαιδευτηρίων Μαντουλίδη στη Θεσσαλονίκη, στην τελευταία μέρα της κανονικής περιόδου του Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική. Η ΔΕΚΑ ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της σε αυτό το στάδιο αήττητη και πηγαίνει ως πρώτη στην κατάταξη στο Final 8 που θα διεξαχθεί 1-3 Μαρτίου.

Η απόσταση έφτασε σχετικά γρήγορα στο +10 για τους Θεσσαλονικείς με τον Βογιατζή να διαμορφώνει το 9-19 (6’10”). Η ΔΕΚΑ διατήρησε το προβάδισμα με τον Μακαρατζή να οδηγεί στο 26-30 (12′). Στο σημείο αυτό οι Αχαιοί έκαναν την αντεπίθεσή τους με τους Πρέκα και Σοϊλεμετζίδη σε πρώτο πλάνο για να προηγηθούν και να φτάσουνσ το 33-30 (23’30”) με δύο συνεχόμενα τρίποντα του δεύτερου. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με τη σειρά τους με το 40-35 (16′) να γίνεται 42-43 από τα χέρια του Πατρίκη, στο τέλος της δεύτερης περιόδου.

Με την επιστροφή στο παρκέ ο Προμηθέας ήταν αυτός που βρέθηκε ξανά στη θέση του οδηγού με τον Βλάσση να ευστοχεί για το 50-45 (22’15”). Το κάρφωμα του Μουτάφη ήρθε να υπογράψει το ξέσπασμα της ΔΕΚΑ, η οποία από το 53-51 (26′) έφτασε στο 60-67 (31’15”) με τον ίδιο να ευστοχεί από τα 6μ75 και για το 62-72 (32’10”). Από το σημείο αυτό και παρά την προσπάθεια των τυπικά γηπεδούχων οι ισορροπίες δεν άλλαξαν με τη ΔΕΚΑ να φτάνει στη νίκη με το τελικό 75-86.

Διαιτητές: Κωνσταντινέλλης, Κοντογιάννης, Κανελλίδης

Δεκάλεπτα: 19-23, 42-43, 60-62, 75-86

Προμηθέας Π. (Σκροπολίθας): Ντούβας 6 (2), Σοϊλεμετζίδης 18 (3), Χρηστέας, Γκούμας, Βλάσσης 18 (1), Βασιλέιου, Πρέκας 19 (4), Δένδης, Κατσιγιάννης 4, Παπαλεξανδράκης 10

ΔΕΚΑ (Νικολαϊδης): Μακαρατζής 8 (10ρ. 8 α.), Βογιατζής 10 (11ρ.), Στράντζαλης 2, Κεραμιτσόπουλος 2, Πατρίκης 25 (17ρ.), Μουτάφης 23 (3), Πούντος 7 (1), Σεκερτζής 7

Rising Stars North-Ολυμπιακός 82-93

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκληρώθηκε το τουρνουά Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική στο κλειστό γυμναστήριο της Μίκρας, καθώς στον τελευταίο, χρονικά, αγώνα, οι Rising Stars North με τον Ολυμπιακό προσέφεραν ωραίο θέαμα και καλό μπάσκετ. Νικητής ο Ολυμπιακός με 93-82, «ξεφεύγοντας» στα τελευταία λεπτά.

Οι «επίλεκτοι» του Βορρά πήραν από την αρχή προβάδισμα στο σκορ, έχοντας περισσότερες λύσεις στην επίθεση, με αποτέλεσμα να φύγουν με το 27-23 στο πρώτο δεκάλεπτο. Συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς και με καλύτερες επιθετικές επιλογές «έκλεισαν» το πρώτο ημίχρονο με καλή, γι’ αυτούς, διαφορά, στο +11, ήτοι 48-37.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός πίεσε περισσότερο στην άμυνα και με πρωταγωνιστές τους Σεγούρα και Αμπόσι έφτασε «στο τρίποντο» τη διαφορά (58-55 στο 27΄), και λίγο μετά πέρασε και μπροστά με τον Ροζακέα, με 60-61. Ο αγώνας μετά είχε συναρπαστική εξέλιξη, καθώς οι «Βόρειοι» με τρίποντο του Λέφα πέρασαν με 64-63 και «έκλεισαν» το δεκάλεπτο μπροστά με 68-65.

Η τελευταία περίοδος ήταν συναρπαστική, με τις δύο ομάδες να «ανταλλάσσουν» προβάδισμα και εντυπώσεις (71-67 στο 31’, 75-73 στο 34’, 80-80 στο 36’), όμως στο τέλος οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πιο αποτελεσματικοί και με τους Ροζακέα, Σεγκούρα, Σπάρταλη, Αμπόσι, πρωταγωνιστές «ξέφυγαν» αρχικά με 80-88 και εν τέλει πήραν τη νίκη με 82-93.

Διαιτητές: Bασιλόπουλος, Παπαθανασίου, Κλεπουσνιώτου

Δεκάλεπτα: 27-23, 48-37, 68-65, 82-93

Rising Stars North (Μπουσβάρος): Ντόντης, Σάββας 5, Κομνιανίδης 18(1 τριπ., 6 ασ.), Γαβριηλίδης, Γκοτζαμανίδης 11(1), Τοπάλης 6, Περγούλης 6(1), Κοκτσίδης 4, Λέφας 26(3), Δονάκης 4, Μανθόπουλος 2, Μπάδιας

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Μπουρνελές 2, Αγγελόπουλος, Γιακάι, Νταψής 10, Λυκογιάννης 4(1), Ροζακέας 21(3), Σπάρταλης 17(18ριμπ.), Σαλταρίκος, Ζούγρης, Σεγκούρα 27(3), Αμπόσι 12 (11ριμπ.), Παπασταύρου.

Μίλων-Περιστέρι 57-65

Το Περιστέρι έκλεισε με νίκη τις υποχρεώσεις του στην κανονική περίοδο του Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική με το 65-57 επί του Μίλωνα στο ΚΓ Καλυβίων “Αντώνης Τρίτσης”.

Μετά το πρώτο ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο το Περιστέρι ήταν αυτό που έκανε πρώτο το βήμα παραπάνω για να χτίσει μια διαφορά με το 19-22 (12′) να μετατρέπεται σε 19-31 (17’30”). Οι “κυανοκίτρινοι” έδειχναν να έχουν απαντήσεις απέναντι στη μαχητικότητα των “πράσινων” και αυτό μεταφράστηκε σε σκορ με την απόσταση να φτάνει στους 20 πόντους (30-50) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι Νεοσμυρνιώτες όμως δεν τα παράτησαν. Συνέχισαν κάνοντας το δικό τους παιχνίδι και με ένα επιμέρους 20-8 πλησίασαν στους οχτώ πόντους (50-58, 37’20”) με τον Καλαμπόγια. Με 40” για τη λήξη ο Παυλόπουλος έγραψε το 57-62, αλλά ο Μαραγκουδάκης με “γκολ φάουλ” ουσιαστικά έγραψε τον επίλογο της αναμέτρησης και το τελικό 57-65.

Διαιτητές: Καψιώχας, Ανδρεόπουλος, Ψύχας

Δεκάλεπτα: 15-16, 24-37, 30-50, 57-65

Μίλων (Παπαδάτος): Παυλόπουλος 20 (2), Πανολίας 8 (2), Φραγκιαδάκης, Μπεζαντάκος 4, Μαρσέλος 2, Λειβαδάς 2, Γκίνος 4 (1), Καλαμπόγιας 15 (2), Ντζέντοβιτς

Περιστέρι (Παπαμάρκος): Καράγκουτης, Τζιάλλας 11 (1), Καραθανάσης 4, Λιοσάτος 3, Πολίτης 2, Μαραγκουδάκης 18 (1), Κουγιουμουτζής 6, Κολοβός 2, Φτιάρας 6 (2), Αλεξάκης 12 (1)