Rising Stars – Άπιαστοι Σπάρταλης, Αμπόσι, στον τελικό ο Ολυμπιακός 74-68 τον Μίλωνα

Πραγματοποιώντας εκπληκτική εμφάνιση στο τρίτο δεκάλεπτο (επιμέρους σκορ 9-25) και με τους Σπάρταλη (18 πόντοι, 12 ριμπάουντ) και Αμπόσι (18 πόντοι, 18 ριμπάουντ) να κάνουν double – double, ο Ολυμπιακός επέστρεψε από το -9 του ημιχρόνου (40-31) και με το υπέρ του 74-68, έκλεισε θέση στον τελικό του Rising Stars tournament, όπου και θα περιμένει τον νικητή του ΔΕΚΑ – Περιστέρι.

Αναλυτικά η ενημέρωση της ΕΟΚ:

Ο Ολυμπιακός έγινε η πρώτη ομάδα που έκλεισε θέση στον τελικό του Final 8 Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική που διεξάγεται στο ΚΓ Καλυβίων. Επικράτησε 74-68 του Μίλωνα και περιμένει τον αντίπαλό του από την αναμέτρηση ΔΕΚΑ – Περιστέρι.

Δύο μικρά σερί στο πρώτο δεκάλεπτο οδήγησαν αρχικά τον Μίλωνα από το 8-10 (4’30’’) στο 15-10 (7’10’’) και στη συνέχεια τον Ολυμπιακό από το σημείο αυτό στο 15=17 (8’50’’) με τον Αμπόσι σε πρώτο ρόλο. Οι δύο ομάδες μπήκαν ισόπαλες στη δεύτερη περίοδο (17-17), αλλά οι Νεοσμυρνιώτες πήραν τον πρώτο λόγο με ένα επιμέρους 12-1 ως το 29-18 (14’40’’) και τους Παγώνη, Καλαμπόγια, Παυλόπουλο να δίνουν λύσεις. Όλα αυτά ενώ από το 13’ ο Σπάρταλης μετρούσε δύο φάουλ.

Ο Ολυμπιακός πλησίασε (30-25, 17’), αλλά ο Μίλωνας άντεξε σε ένα παιχνίδι που είχε δυνατές φάσεις για να φτάσει στο 37-29 (19’) και στο 40-31 του ημιχρόνου με τον Καλαμπόγια να μετρά ήδη 14 πόντους. Ο Παγώνης έγραψε το 41-31, με τους Πειραιώτες να πλησιάζουν και τον Παπασταύρου να διαμορφώνει το 41-37 (23’30”). Ο Παυλόπουλος από τα 6μ75 έδωσε μια ανάσα στην ομάδα του επιθετικά (44-37) και ο Παπαδάτος τον ακολούθησε για το 46-37 (25’30”). Οι καλές συνεργασίες βοήθησαν τον Ολυμπιακό να ανακτήσει το προβάδισμα (46-48, 28′).

Το παιχνίδι άλλαξε τελείως μορφή με τον Αμπόσι να στέλνει τη διαφορά στο +15 (51-66, 33′). Ο Μίλωνας συνέχισε να παλεύει, πλησίασε (60-69, 37’20”) και ακόμη περισσότερο στο τελευταίο λεπτό του αγώνα (66-73, 39′). Ο Παυλόπουλος έγραψε το 68-73 με 16” στο ρολόι, αλλά ο Ολυμπιακός κράτησε το προβάδισμα, πήρε τη νίκη με το τελικό 68-74 και βρίσκεται στον τελικό της διοργάνωσης.

Διαιτητές: Γαραζιώτης, Αρτελάρης, Κωνσταντινέλης

Δεκάλεπτα: 17-17, 40-31, 49-56, 68-74

Μίλων (Παπαδάτος): Παυλόπουλος 16 (2), Πανολίας 3, Φραγκιαδάκης, Μπεζαντάκος 3, Παπαδάτος 7 (1), Λειβαδάς 3, Γκίνος, Δούλης 2, Καλαμπόγιας 18 (4), Μπαρμπαγιάννης, Παγώνης 14 (1)

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Μπουρνελές 1, Ντάψης , Λυκογιάννης 3, Πασαγιάννης 3, Σπάρταλης 18, Ροζακέας 14 (2), Σαπλαούρας, Σεγούρα 9, Αμπόση 18 (2), Παπασταύρου 8 (1)